Euroopa füüsikaolümpiaadilt Eestile kaks pronksmedalit ja aukiri

Juunikuus toimunud viiendal Euroopa füüsikaolümpiaadil lahendasid õpilased Sloveeniasse reisimise asemele ülesandeid oma koduriigis. Eesti parimatena võitsid pronksmedalid telesaate Rakett 69 mulluse hooaja võitja Uku Andreas Reigo Miina Härma Gümnaasiumi 11. klassist ja Hugo Treffneri Gümnaasiumi värske vilistlane Simon Selg. Aukirja teenis sel aastal Tallinna Reaalkooli lõpetanud Martin Rahe.

Eesti võistkonda kuulusid lisaks Narva Pähklimäe Gümnaasiumi vilistlane German Lužin ja Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkoolist. Võistlejaid juhendasid Tartu Ülikooli teadur Oleg Košik ja Kaur Aare Saar. Kokku osales olümpiaadil 218 õpilast 46 riigist nii Euroopas kui ka väljaspool. Esikoha pälvis sel aastal Rumeenia osaleja.

Lahendamiseks pakuti kahel päeval nii teoreetilisi kui eksperimentaalseid ülesandeid, kusjuures reaalseid eksperimente asendasid sarnaselt eelmise aastaga arvutisimulatsioonid. Eesti füüsikaolümpiaadi žürii liikme Andres Põldaru koostatud teooriaülesandes vaadeldi niidist silmusest läbi tõmmatud silindrit ja küsiti, kui pikk peab olema silmus, et seda alla tõmmates ei jääks see hõõrdejõu tõttu silindri külge kinni. Eksperimentides uuriti maa alla peidetud voolujuhtme tekitatud magnetvälja maapinnal ja soojusjuhtivust metallist pulgas.

Olümpiaadi ülesannete, lahenduste ja tulemustega saab tutvuda selle kodulehel.

Olümpiaadile eelnes viiepäevane treeninglaager Tartus, kus lisaks Euroopa füüsikaolümpiaadi võistkonnale tegid kaasa Hugo Treffneri Gümnaasiumi ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi värsked vilistlased Joonatan Ristmäe ja Richard Friedrichs, kes esindavad Eestit 18.¬–25. juulini rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil, mis toimub samuti virtuaalselt. Nende kõrval kuuluvad Eesti võistkonda Simon Selg, Uku Andreas Reigo ja German Lužin. Olümpiaadi eel saavad õpilased viimase lihvi eksperimendilaagris Tartus ja teoorialaagris Orissaares.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Oleg Košik, Eesti võistkonna juhendaja, Tartu Ülikooli süsteemibioloogia teadur, 5691 6136, oleg.koshik@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse