Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadil võõrustas korraldajamaa Gruusia võistlejaid virtuaalselt

2.–6. septembrini toimus Euroopa juunioride informaatikaolümpiaad – kuni 15-aastaste õpilaste programmeerimisvõistlus. See üsna noor võistlus on varasematel aastatel toimunud Bulgaarias, Venemaal ja Sloveenias. Tänavu oli võistluse korraldajaks Gruusia.

Algsele plaanile Tbilisis võistelda pani koroonaviirus pidurid peale ja nii lahendasid õpilased ülesandeid igaüks oma koduriigis kohapealsete koordinaatorite järelevalve all. Sellise hajusa võistluse pluss oli see, et korraldajad ei pidanud osalejate arvu piirama ja nii lubati igast riigist tavapärase nelja ametliku võistleja kõrval osalema ka täiendavaid mitteametlikke. Eestile see võimalus kahjuks midagi juurde ei andnud, sest paraku pole meil nii palju noori õpilasi, kes suudaks rahvusvahelise tasemega ülesandeid lahendada.

Võistlus toimus reedel ja laupäeval, kummalgi päeval oli lahendamiseks kolm ülesannet. Kuuest ülesandest neli olid traditsioonilises pakktöötluse stiilis, kus programm saab ette sisendandmed ja peab nende põhjal vastuse arvutama. Näiteks oli esimesel päeval ühes ülesandes vaja modelleerida, kuidas mitmekorruselise purskkaevu ühele korrusele lastud vee kogus mööda korruseid alla voolab, ja leida, kui kaugele vesi lõpuks jõuab. Kaks ülesannet olid interaktiivsed, kus võistleja programm ei saa kõiki andmeid korraga kätte, vaid suhtleb hindamisprogrammiga ja saab sellelt vastuseid oma päringutele. Näiteks oli teisel päeval ühes ülesandes vaja kirjutada kaks programmi, et modelleerida kaarditrikki, kus kõigepealt abiline (võistleja esimene programm) vaatab kaardipakki ja võib selles teha piiratud arvu kaartide vahetusi, seejärel valib publikut esindav hindamisprogramm ühe kaardi ja lõpuks tohib mustkunstnik (võistleja teine programm) selle kaardi pakist üles leidmiseks avada piiratud arvu kaarte.

Eesti ainus võistleja, Tartu Herbert Masingu kooli 7. klassi õpilane Agnes Tennisberg, sai 27 riigi 92 ametliku osaleja seas 70. koha. Mitteametlike võistlejatega kokku oli osalejaid 136 ja selles pingereas platseerus Agnes 97. kohale. Informaatikaolümpiaadi võitis Ukraina esindaja Oleh Naver, kellele järgnesid Valeri Rodionov Venemaalt ja Alexandru-Raul Todoran Rumeeniast. Täielikud tulemused on avaldatud veebilehel https://ejoi2020.ge/static/assets/official/Rankings/Ranking.html.

Hajusa võistluse kõige suurem miinus oli muidugi see, et ära jäid nii õpilaste võimalus eakaaslastega kohtuda kui ka tavapärane kultuuriprogramm. Loodetavasti suudab maailm järgmisel aastal viirusega paremini toime tulla ja Gruusia saab oma teisel katsel külalisi veebiliidese asemel päris Tbilisis võõrustada. Seniks tuleb leppida piltidega Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadi lehel.

Eesti õpilaste ettevalmistamist rahvusvahelisteks võistlusteks rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Ahto Truu, Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadi Eesti juhendaja, ahto.truu@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse