Autor:
Kutaisi Rahvusvaheline Ülikool / Kutaisi International University

Euroopa tasemel testiti põhikooliõpilaste programmeerimisoskust

8–14. septembrini toimus Gruusias Kutaisi linnas 7. Euroopa juunioride informaatikaolümpiaad. Eestist osalesid võistlusel Kristjan Serk Tallinna Reaalkooli 8. klassist ja Karl Markus Konstabel Tartu Erakooli 9. klassist. Olümpiaadile pääsemiseks õppisid noored programmeerimist kooliväliselt.

Eesti informaatikaolümpiaadi žüriist olid juhendajatena õpilastega kaasas Targo Tennisberg ja Katrin Gabrel. Tavalisest madalama vanusepiiranguga olümpiaadil said tänavu osaleda 2008. aastal või hiljem sündinud lapsed. Võistlusele, kuhu on igast riigist oodatud kuni neli õpilast, leiti Eestit esindama ainult kaks vanuse ja oskuste poolest kvalifitseeruvat noort. Tennisberg tõi esile võrdluse Leeduga, kus neljaliikmelisse võistkonda kvalifitseerus riiklikult olümpiaadilt 25 kandidaati.

Erinevalt paljudest Euroopa riikidest ei ole Eestis programmeerimist põhikooli riiklikus õppekavas. Selle tõttu on võistlus meie juuniorieas õpilastele eriti keeruline. Juhendajate hinnangul olid olümpiaadi ülesanded sel aastal ka üle keskmise raskustaseme. Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadi kohta saab lähemalt lugeda võistluse kodulehelt, kokku osales tänavu 96 noort 24 riigist.

„Komplektis leidus nii abstraktseid kui ka konkreetsemaid ülesandeid“ sõnas Tennisberg. Näiteks tuli sobitada arve võimalikult kiirelt ruudustikus ettenähtud kohtadele ja leida, millises järjekorras peaks programmeerijaid tööle võtma, et nende kogupanus oleks maksimaalne. Iga ülesande lahendamiseks tuli kirjutada programm, mis etteantud testide ja piiratud aja jooksul õige vastuse leiaks. Kõrgema koha tagas suurem õigete vastuste arv.

Võistlus toimus värskelt Kutaisi linna lähedale ehitatud Kutaisi Rahvusvahelises Ülikoolis. Vaba aja programmi raames toimusid ekskursioonid looduskaunitesse või kultuuriväärtuslikesse paikadesse. „Külastasime näiteks 11 kilomeetri pikkust Prometheuse karstikoobast ja 900 aastat tagasi ehitatud Gelati kloostrit,“ rääkis Tennisberg.

Eesti õpilaste osalemist Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadil koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastasid Bolt Technology OÜ ja Bondora AS.

GALERII: Eesti delegatsioon 7. Euroopa juunioride informaatikaolümpiaadil

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj noorema rühma I koht Tallinna Reaalkoolist

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Eesti esindajad Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil