Filosoofiaolümpiaadil tekitas poleemikat kunsti moraalsuse küsimus

31. märtsist 3. aprillini toimunud Eesti filosoofiaolümpiaadi võitis Ellen Roper, teise ja kolmanda koha said vastavalt Paul Kaspar Nurk ja Adeele Must. Kõik esikolmikusse jõudnud on Tallinna Reaalkooli õpilased. Diana Aitai mälestusauhinna eelvooru parima essee eest pälvis Kristo Saarma Tartu Tamme Gümnaasiumist.

Olümpiaadi eelvooru ülesandeks oli iseseisvalt kirjutatud filosoofiline essee etteantud teemal, mille aluseks oli tsitaat mõnelt filosoofilt. Lõppvooru, kus võeti mõõtu võõrkeelse essee kirjutamises, väitluses, loogikas ning filosoofia ajaloo ja mõistete tundmises, kutsuti esimese vooru kümme parimat õpilast.

Neli päeva kestnud sessiooni kaks esimest päeva olid pühendatud essee, loogika ja väitluse töötubadele, nädalavahetusel aset leidnud võistlusprogrammis selgitati välja selle aasta parimad gümnaasiumifilosoofid.

Olümpiaadivõitja oli seekord ühtlasi lõppvooru parima essee autor. Ellen Roper kaitses essees väidet, et avalikkusele isegi selle enda hüvanguks valetamine ei saa kuidagi olla üldsoovitus valitsejatele. „Hindajad olid üksmeelel, et see oli lõppvooru kõige selgema argumentatsiooniga essee,” kinnitas žüriiliige Heidy Meriste. Väitluses kunsti eetilisuse üle parima skoori saanud Paul Kaspar Nurgale tõi edu läbimõeldud strateegia ja suutlikkus see maksimaalselt rahu säilitades ellu viia.

Olümpiaadi täielikud tulemused on leitavad selle kodulehel.

Ellen Roper ja Paul Kaspar Nurk esindavad Eestit Portugali filosoofiaõpetajate korraldataval rahvusvahelisel olümpiaadil 26.-29. mail 2022 Lissabonis.

Filosoofiaolümpiaadi toimumist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool. Auhinnalauda aitasid annetustega täita Tartu Ülikooli Kirjastus, Tallinna Ülikooli Kirjastus, EYS Veljesto kirjastus ja kirjastus Vabamõtleja.

Lisateave: Leo Luks, filosoofiaolümpiaadi žürii esimees, 5591 4502, leoluks@hot.ee