Füüsika lahtisel võistlusel tuli lahendada elulisi ülesandeid

Laupäeval, 20. novembril toimus Eesti koolinoorte 32. füüsika lahtine võistlus. Käesoleval õppeaastal kaheksas Eesti linnas toimunud võistlusel osales nooremas rühmas 151 ja vanemas 68 õpilast.

8.–10. klassi koondarvestuses jagasid 1. järgu tulemust kolm samaväärse punktisumma saanud õpilast: Jelizaveta Štšura (Narva Keeltelütseumi 8. klass), Mihkel Rannut (Laagri Kooli 9. klass) ja Aleksei Jemeljanov (Narva Keeltelütseumi 10. klass). 11.–12. klassi koondarvestuses pälvis selle Kristjan-Erik Kahu (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass).

Tänavu tuli võistlejatel ülesannete raames lahendada mitmeid elulisi probleeme. Näiteks käsitleti jalgrattaga pidurdamist libedal teel ja arvutati toaõhu kuivust talvel. Samuti uuriti seda, kas kuuma ilmaga võib rannavõrkpalli toas täis pumbata ja arvutati, kui palju väheneb elektriarve veeboileris vett ainult öösiti kuumutades.

Nooremas rühmas lahendati kõige rohkem soojusenergiaga seotud ülesandeid. „Tõenäoliselt oli see tingitud sellest, et just praegu õpivad paljud 9. klassi õpilased soojusõpetust ja 10. klassi õpilastel on see teema eelmisest aastast veel hästi meeles,“ selgitas füüsika lahtist võistlust korraldava komisjoni esimees Erkki Tempel ja lisas, et vanemas rühmas lahendati kõige paremini õhuniiskusega seotud ülesannet.

Õpilaste tagasiside põhjal olid käesoleva aasta lahtise võistluse ülesanded huvitavad. Korraldajate hinnangul oli võistlus tänavu raske, kuna lahendatavad ülesanded kaldusid mitmel juhul kõrvale koolitundides õpitust. Võistlusel osalenud õpilastel soovitavad nad ülesannete raskusest mitte kohkuda: „Loodame, et käesoleva aasta võistluse ülesanded pakkusid võimaluse valdkonnaga süvitsi tutvumiseks,“ lausus Erkki Tempel.

Lahtise võistluse tulemuste põhjal Eesti füüsikaolümpiaadi lõppvooru kutsutud õpilaste nimekiri koos täismahus tulemustega on avalikustatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Lisateave: Erkki Tempel, füüsika lahtist võistlust korraldava komisjoni esimees, erkki@sytevaka.ee