Füüsikaolümpiaadi lõppvoorus lahendati ülesandeid elust enesest

9.-10. aprillini toimus Eesti füüsikaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 104 parimat ainetundjat. Eelneval kahel aastal Eesti eri piirkondades toimunud võistlus toimus tänavu täismahus taas Tartus.

Lõppvoorus pidid õpilased lahendama 10 teoreetilist ülesannet, millest osad olid võetud otse elust enesest. Näiteks käsitleti teadusteatri etendusel juhtunud äpardust vesiniksilindriga ja tugeva vihmaga kaasnevat veeuputust. Nendele järgnesid kaks praktilist ülesannet, kus tuli põhikoolide õpilastel leida tundmatu keha tihedus ja määrata läätse fookuskaugus. Gümnasistid pidid leidma mustas kastis oleva takistuse väärtuse ning määrama pingpongi palli ja puidu vahelist hõõrdetegurit.

„Sel aastal olid praktilised ülesanded üldiselt kehvemini lahendatud kui varasematel aastatel,“ tõdes füüsikaolümpiaadi žürii komisjoni esimees Erkki Tempel. Tema hinnangul oli see tingitud õpilaste distantsõppel viibimisest ja seda suurem oli rõõm lõppvooru toimumise üle Tartus. „Tore oli õpilasi üle pika aja taas näha ja tunnetada olümpiaadi melu,“ lausus Tempel.

Gümnaasiumi arvestuses pälvisid I järgu diplomi 12. klasside arvestuse esikolmikusse kuuluvad õpilased. Üldvõitjaks tuli Marten Rannut Tallinna Reaalkoolist. Temale järgnes Miina Härma Gümnaasiumist Uku Andreas Reigo ja kolmandaks tuli Ralf Joosep Kask, kes õpib samuti Tallinna Reaalkoolis. 11. klasside seas läks esikoht jagamisele Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilaste Kristjan-Erik Kahu ja Siim-Erik Viidingu vahel ning 10. klassi õpilasi edestas Aleksei Jemeljanov Narva Keeltelütseumist.

Põhikooli arvestuses saavutas parima tulemuse Parksepa Keskkooli 9. klassi õpilane Viktoria Misnik. Teisele kohale jäid kõigest pool punkti vähem saanud 8. klasside edukaim Ivan Dukatš Narva Keeltelütseumist ja Mihkel Rannut Laagri Kooli 9. klassist. Kõik kolm õpilast said I järgu diplomi.

Gümnaasiumi üldvõitjat autasustati Tartu Ülikooli füüsika instituudi eriauhinnaga, põhikooli I ja II järgu diplomi saanud õpilastele pani välja stipendiumi „Benoit Mandelbrot’i jälgedes“ eratoetaja Robert Kitt. Gümnaasiumi arvestuses I ja II järgu diplomiga auhinnatud õpilastele pani välja stipendiumid Tallinna Tehnikaülikool.

Kõik tulemused, ülesanded ja lahendused on leitavad võistluse kodulehelt.

Füüsikaolümpiaadi toimumist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Auhinnalauda toetasid Eesti Füüsika Selts ja Praktikal OÜ.

Žürii avaldab suure tänu kõigile partneritele üle Eesti, kes aitasid lõppvooru läbi viia.

Lisateave: Erkki Tempel, Eesti füüsikaolümpiaadi žürii komisjoni esimees, erkki@sytevaka.ee