Füüsikaolümpiaadi lõppvoorus selgusid parimad ainetundjad

9. juunil toimus 67. Eesti füüsikaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 108 parimat ainetundjat. Algselt aprillis toimuma pidanud olümpiaad peeti riigis kehtiva olukorra tõttu kaks kuud hiljem 15 eri paigas üle terve Eesti.

Lõppvoorus pidid õpilased viie tunni jooksul lahendama nii teoreetilisi- kui eksperimentaalülesandeid. Näiteks tuli uurida, kaua võtab vee jäätumine külmkapi sügavkülmas aega, ega kohukesed poekotis lödiks ei lähe, kui neid sinna väga palju panna, ning määrata gloobusekujulise elektriskeemi takistus. Eksperimendis tuli näiteks määrata, kui kaugel on klaasi taga asuv LED-valgusallikas ning leida koormiste masside suhe kasutades ainult niiti ja millimeeterpaberit.

Gümnaasiumi arvestuses tuli üldvõitjaks Tallinna Reaalkooli abiturient Kaarel Kivisalu, kellele järgnes tihedas heitluses Narva Keeltelütseumi abiturient Konstantin Dukatš. Mõlemad noormehed said I järgu diplomi. 11. klassi õpilaste seas oli parim Andres Alumets Pärnu Koidula Gümnaasiumist. 10. klassi õpilasi edestas äsja põhikooli lõpetanud Kristjan-Erik Kahu Miina Härma Gümnaasiumist, kes sai selle eest ka Eesti Füüsika Seltsi eriauhinna.

Põhikooli arvestuses läks üldvõit Narva Pähklimäe Gümnaasiumi 9. klassi lõpetanud Aleksei Ganyukovile, I järgu diplom määrati ka Narva Keeltelütseumi 8. klassi lõpetanud Aleksei Jemeljanovile.

Gümnaasiumi üldvõitjat autasustati Tartu Ülikooli füüsika instituudi eriauhinnaga, gümnaasiumi 2. koha omanikule ning põhikooli parimatele pani välja stipendiumi „Benoit Mandelbrot’i jälgedes“ eratoetaja Robert Kitt. Ülejäänud gümnaasiumi arvestuses järgudiplomiga auhinnatud õpilastele pani välja stipendiumid Tallinna Tehnikaülikool.

Kõik tulemused, ülesanded ja lahendused on leitavad võistluse kodulehelt.

Füüsikaolümpiaadi toimumist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Žürii avaldab suure tänu kõigile partneritele üle Eesti, kes aitasid lõppvooru läbi viia.

Lisateave: Kristian Kuppart, žürii esimees, kkuppart@ut.ee