Füüsikaolümpiaadil mõõdeti leili survet saunauksele

6. – 7. aprillil toimus Tartus 66. Eesti füüsikaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 113 parimat ainetundjat üle Eesti.

Õpilastel tuli viie tunni jooksul lahendada nii teoreetilisi kui eksperimentaalülesandeid näiteks teemal, kui kõvasti peaks saunauks kinni olema, et see saunas leili viskamisel lahti ei läheks või hinnata foto järgi kaamera kaugust astronaudist, kui pildil on Kuu peal kõndiv astronaut Maa taustal. Lisaks oli vaja tunda nii elektromagnetismi kui optikat ning lahendada elektriskeeme.

Gümnaasiumi arvestuses läks üldvõit jagamisele Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12. klass, õp Taavet Kalda), Konstantin Dukatši (Narva keeltelütseumi 11. klass, õp Aleksander Tšerkašin) ja Karl Paul Parmaksoni (Miina Härma gümnaasiumi 12. klass, õp Riina Murulaid) vahel, kes said kõik 65 punkti 70 võimalikust.

Põhikooli arvestuses oli parim Ralf Joosep Kask (Gustav Adolfi gümnaasiumi 9. kl, õp Jüri Kaljurand), talle järgnesid Marko Tsengov (Laagri kooli 9. kl, õp Anton Leppik) ja Kristjan-Erik Kahu (Miina Härma gümnaasium 8. kl, õp Riina Murulaid). Kõik tulemused, ülesanded ja lahendused on leitavad võistluse kodulehelt.

„Gümnaasiumi arvestuses oli enneolematu olukord, kus üldvõit läks jagamisele mitte kahe, vaid kolme õpilase vahel. Niivõrd tasavägist tulemust ei ole füüsikaolümpiaadi ajaloos juhtunud. Kõik kolm võitjat on  väga head füüsikatundjad, olles eelnevalt osalenud ka rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil,“ sõnab olümpiaadi žürii esimees Kristian Kuppart.

Füüsikaolümpiaadi tulemuste põhjal kutsuti 22 parimat XVII Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadile, mis toimub 24.-26. aprillil Tallinnas. Seal valitakse 5 parimat õpilast esindama Eestit rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil, mis toimub juulikuus Iisrealis. Samuti valitakse seal Eesti võistkond kolmandale Euroopa füüsikaolümpiaadile, mis toimub juuni alguses Riias.

Gümnaasiumi kolme võitjat autasustati Tartu Ülikooli füüsika instituudi eriauhinnaga. TalTechi stipendiumi „Mente et manu” said  Richard Luhtaru, Karl Paul Parmakson, Konstantin Dukatš, Ralf Joosep Kask ja Marko Tsengov.

Eratoetaja Robert Kiti antud stipendiumi „Benoit Mandelbrot’i jälgedes“ said žürii otsusega Kristjan-Erik Kahu, Urmas Luhaäär (Nõo reaalgümnaasiumi 12. kl, õp Peet-Märt Irdt), Kaarel Kivisalu (Tallinna reaalkooli 11. kl, õp Jaan Kalda), Hannes Kuslap (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12. kl, õp Siim Oks), Robin Haljak (Tallinna reaalkooli 12. kl, õp Anna-Helena Saarso), Hendrik Vija (Miina Härma gümnaasiumi 11. kl, õp Riina Murulaid), Jarl Patrick Paide (Tallinna reaalkooli 11. klass, õp Toomas Reimann), Martin Rahe (Tallinna reaalkooli 10. kl, õp Toomas Reimann), Mihkel Jakobson (Tallinna reaalkooli 9. kl, õp Mart Kuurme) ja Kristjan Tropp (Rakvere gümnaasiumi 9. kl, õp Riina Loorand).

Eesti füüsika seltsi eriauhinna pälvis Andreas Simson (Tallinna reaalkooli 11. klass, õp Toomas Reimann).

Lisaks ülesannete lahendamisele toimus õpilastel Rakett 69 ühisvaatamine ning sai kuulata Elmo Tempeli huviloengut teemal „Universum astronoomi pilgu läbi”.

Võistluse toimumist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikool.

Lisainfo: Kristian Kuppart, žürii esimees, kkuppart@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee