Füüsikaviktoriinil „Spekter“ pakkus nuputamist jõulukuulide riputamine

Sel aastal toimus 8.–12. klasside õpilaste füüsikaviktoriin „Spekter“ 3. mail eesti ja 17. mail vene keeles. Mõlemal päeval tuli osalejatel 45 minuti jooksul vastata 40 valikvastusega küsimusele.

Eesti keeles toimunud võistlusel tuli 12. klasside seas esikohale Oscar Moretti Viimsi Gümnaasiumist, 11. klasside arvestuse võitis Maivo Sirelbu Nõo Gümnaasiumist. 10. klassi õpilastest sai parima tulemuse Johanna Aava Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. 9. klassis läks esikoht Jaan Artur Viirsalule ja 8. klassis Katarina Sarapile, mõlemad õpivad Tartu Mart Reiniku Koolis.

Vene keeles osalenud õpilastest saavutas vanemas vanuserühmas parima tulemuse Tallinna Mustjõe Gümnaasiumi abiturient Arseni Tsõgankov ja nooremas Polina Volodina Tallinna Õismäe Vene Lütseumi 8. klassist.

Viktoriinil osales tänavu eriti palju õpilasi Viimsi Gümnaasiumist, Tartu Mart Reiniku Koolist ja Pärnu Ühisgümnaasiumist.

Iga vanuseklassi 10 parimat saavad Tartu Ülikooli teaduskooli meeneid ja diplomi. Tulemuste paremik on avalikustatud teaduskooli kodulehel.

„Spektri“ korraldaja Ly Sõõrdi sõnul pakkus õpilaste jaoks palju nuputamist järgnev jõulukaunistuse ülesanne.

Jõulukaunistus

Pille meisterdab lakke riputatava jõulukaunistuse. Ta kasutab kolme punast, kahte rohelist, kolme sinist ja kahte kuldset jõulukuuli ning riputab need puidust pulgale võrdsetele kaugustele (joonisel „l“). Kõigi jõulukuulide massid on võrdsed. Selleks, et jõulukaunistus jääks tasakaalu, tuleks üks jõulukuul eemaldada. Milline?

Õige vastus on roheline jõulukuul.

Osalejad saavad oma tulemustega tutvuda Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinikeskkonnas. Sealt samast leiab ka selle ja eelmiste aastate küsimused.

Füüsikaviktoriini korraldas Tartu Ülikooli teaduskool ja toetas SEB.

Lisateave: Ly Sõõrd, füüsikaviktoriini Spekter korraldaja, Tartu Ülikooli elukestva õppe keskuse õppedisainer, 528 5484, ly.soord@ut.ee