Geograafiaolümpiaadi lõppvoorus uuriti Valga linna eripära

6.–7. maini toimus Valga Põhikoolis 48. geograafiaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 95 õpilast Eesti koolide 7.–12. klassidest. Võistlus koosnes kahest osast: kirjalikust tööst Harno Moodle’i keskkonnas ja maastikuvõistlusest kooli lähiümbruses.

Arvutiklassis lahendatavad ülesanded panid proovile õpilaste teadmised geograafiast, kuid oluliseks oskuseks oli ka puuduva info veebist leidmine. Õues pidid võistlejad läbi viima mõõdistamisi: näiteks määrati nõlva kõrgust ja kaldenurka või asimuuti. Ülesannete hulka kuulus ka sammupaaride kaudu vahemaa mõõtmine ja lisaks mõõtkavale tuli paberile koostada nõuetele vastav kaart.

Lõppvooru jooksul toimus õppeekskursioon Valga lähiümbruses ja linnas, kus õpilastel oli võimalus piirkonnaga tutvuda. Valga valla peaarhitekt Jiri Tintera andis 9. klassi ja gümnaasiumi õpilastele ülevaate kahaneva linna planeerimise eripärast ja probleemidest. „Lõppvoorus tuli õpilastel ise hoonestuse ja planeeringu vaatlemise põhjal pakkuda välja ideid ja mõtteid linnakeskkonna parandamiseks,” selgitas Eesti geograafiaolümpiaadi žürii esimees Ülle Liiber.

Parima tulemuse 7. klasside arvestuses saavutas tänavu Leonid Ivanov Tallinna Pae Gümnaasiumist. 8. klasside õpilastest oli kõige edukam Oliver Rahn Tallinna Reaalkoolist. Tasavägises 9. klasside arvestuses võidutses Andre Viitamees Tallinna Reaalkoolist. Gümnaasiumiastmes oli parim Nõo Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilane Maivo Sirelbu.

7. mai pärastlõunal toimunud lõpetamisel jagati kolmekümnele edukamale õpilasele välja järgudiplomid ja võitjad said valida endale meelepärase meene. Täielikud tulemused, milles on ära märgitud ka rahvusvahelistele geograafiavõistlustele pääsenud õpilased, on leitavad geograafiaolümpiaadi lehel.

Eesti geograafiaolümpiaadi žürii liikmed tänavad Valga Põhikooli ja sealset geograafiaõpetajat lahke vastuvõtu eest. Võistlust korraldas Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituut koostöös Tartu Ülikooli teaduskooliga. Olümpiaadi rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Ülle Liiber, geograafiaolümpiaadi žürii esimees, 737 5817, ulle.liiber@ut.ee