Hakk kasvatas huvi riigikaitse vastu

7. aprillil 2021 toimus esimest korda üleriigiline riigikaitseõpetuse ainevõistlus Hakk. Võistluse eesmärk oli tekitada noortes huvi riigikaitse vastu, kasvatada nende kaitsetahet ning luua seoseid riigikaitseõpetuse ja teiste õppeainete vahel. Oma teadmised pani proovile 194 õpilast üle Eesti.

Riigikaitsevõistlus Hakk oli eelkõige suunatud gümnaasiumi- ja kutsekooliõpilastele, kel riigikaitseõpetus valikainena koolis juba läbitud või parajasti pooleli. Soovi korral võisid osaleda ka nooremad õpilased. Osalejate seas oli kodutütreid, noorkotkaid ja riigikaitsehuvilisi. Aga ka neid, kel varasem kokkupuude riigikaitsega sootuks puudus.

Õpilaste enda sõnul osalesid nad võistlusel, sest soovisid oma teadmisi kontrollida, end proovile panna ja juurde õppida. Võistlema suunas neid isiklik huvi või riigikaitseõpetaja soovitus. Distantsõppe perioodil pakkus Hakk õppimisele vaheldust. Nii mõnigi osaleja kasutas võistlust ettevalmistusena lähitulevikus ees ootavaks kaitseväeteenistuseks.

Võistlus toimus 45-minutilise veebipõhise testina Tartu Ülikooli Moodle’i keskkonnas. Osalemise aja ja koha sai iga õpilane ise valida. Vastata tuli 19 valikvastustega küsimusele riigikaitse eri teemavaldkondadest nagu relvad, esmaabi, topograafia, ajalugu jpm. Ülesanded olid erineva raskusastmega. Lisaks riigikaitselistele teadmistele tuli ülesannete lahendamisel kasuks analüüsioskus ja kriitiline mõtlemisvõime.

Õpilased olid edukad esmaabi andmisega seotud ülesannetes. Lisaks said osalejad hästi hakkama jalaväejaos kasutatavate põhirelvade reastamisega kaliibri järgi ning relvatüübi ja selle kasutusvaldkonna kokkuviimisega. Kõige keerulisemaks osutusid tankitõrje ülesanne ja kõige vanema järjepidevalt tegutsenud Kaitseväe üksuse määramine. Paljudele valmistasid raskusi ka topograafiaülesanded, kus tuli määrata suunda tuhandiksüsteemis ja arvutada vahemaad.

Võistluse paremusjärjestus selgitati välja kahes arvestuses: gümnaasiumiõpilased ja kutsekooliõpilased.

Gümnaasiumiastme õpilastest oli parim Kristi Tuuling Saaremaa Ühisgümnaasiumi 10. klassist. Talle järgnesid Kusti-Kaarel Pals Tabasalu Gümnaasiumi 10. klassist ja Kahru Männik Audentese Spordigümnaasiumi 11. klassist. Kuna gümnaasiumiastme arvestuses oli osalejaid palju ja konkurents väga tihe, premeerime lisaks ka 4. koha saavutanud Marko Martinit Rapla Gümnaasiumi 12. klassist ja 5. koha omanikku Robert Pirsi Abja Gümnaasiumi 11. klassist.

Kutsekoolide arvestuses võitis Tommi Laanejõe Tallinna Polütehnikumist. Teisele kohale tuli Christofer Ader Viljandi Kutseõppekeskusest. Kolmandat kohta jäid jagama Liina Jaanus Tallinna Polütehnikumist ja Patrick Võrk Kuressaare Ametikoolist.

Eriauhindadega tunnustame võistlusel osalenud iga klassi parimaid põhikooliõpilasi:
5. klass – Märten Pala Väätsa Põhikoolist
7. klass – Rainer Nursi Väätsa Põhikoolist
8. klass – Rasmus Merirand Jakob Westholmi Gümnaasiumist
9. klass – Kerda Parts Kiviõli I Keskkoolist

Kokku oli osalejaid 60 koolist. Kõige enam õpilasi (36) osales Abja Gümnaasiumist. Kaugele maha ei jäänud ka Kilingi-Nõmme Gümnaasium 20 osalejaga.

Nimetatud õpilastele on välja pandud väärilised auhinnad. Kui olukord seda võimaldab, kutsutakse võitjad juunikuus Tapale, kus neid ootab 1. Jalaväebrigaadi külastus ja pidulik auhinnatseremoonia. Vastasel juhul toimetatakse auhinnad võitjateni pakiautomaadi vahendusel.

Kõigi võistlusel osalenute vahel loosisime välja viis lisaauhinda, mille saavad Kert Anger Jõhvi Gümnaasiumist, Johann Puuorg Saku Gümnaasiumist, Jaago Teearu Pärnu Koidula Gümnaasiumist, Henrieth Kampmann Läänemaa Ühisgümnaasiumist ja Elin Meos Abja Gümnaasiumist.

Haki kodulehel on avalikustatud võistluse täielikud tulemused, selleaastased ülesanded ja nende lahendused.
Moodle'i keskkonda sisse logides näevad osalejaid lisaks oma vastustele ka õigeid vastuseid.

Täname kõiki õpetajaid, kes oma õpilasi võistlusele suunasid!

Riigikaitseõpetuse ainevõistlust korraldas Tartu Ülikooli teaduskool koostöös Kaitseministeeriumiga.