„Hakk“ pani taas proovile koolinoorte teadmised riigikaitsest

7. aprillil 2022 toimus teist aastat järjest üleriigiline riigikaitseõpetuse ainevõistlus „Hakk“. Võistluse eesmärk oli tekitada noortes huvi riigikaitse vastu, kasvatada nende kaitsetahet ning luua seoseid riigikaitseõpetuse ja teiste õppeainete vahel. Oma teadmised pani proovile 79 õpilast üle Eesti.

Võistlus oli eelkõige suunatud gümnaasiumi- ja kutsekooliõpilastele, kel riigikaitseõpetus valikainena koolis juba läbitud või parajasti pooleli. Soovi korral võisid osaleda ka nooremad õpilased. Osalejate seas oli kodutütreid, noorkotkaid ja riigikaitsehuvilisi. Samuti ka neid, kel varasem kokkupuude riigikaitsega puudus.

Veebipõhist testi lahendati esmakordselt Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinide keskkonnas. Vastata tuli 15 valikvastustega küsimusele riigikaitse eri teemavaldkondadest. Ülesanded olid erineva raskusastmega. Lisaks riigikaitselistele teadmistele tuli ülesannete lahendamisel kasuks analüüsioskus ja kriitiline mõtlemisvõime.

Õpilased tundsid hästi kaitseväe struktuuriüksuseid ja olid edukad 1917. aasta novembris Eesti Diviisi esimeseks ülemaks valitud isiku määramisel. Keerulisemaks osutusid küsimused, mis nõudsid teadmisi eestlaste rollist orduväes ning kindla piirkonna kaardi ja rahuoperatsiooni tingmärkide tundmist. Raskusi valmistas paljude jaoks ka ülesanne, kus analüüsiti etteantud video põhjal, mida teeb pooljagu vastase allüksuse ilmumisel nende vastutusalasse. Siinkohal tuli arvestada, et õigeid tegevusi oli mitmeid.

„Haki“ paremusjärjestus selgitati tänavu välja ühes arvestuses. Parima tulemuse sai Lene Sepandi Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi 11. klassist. Teine koht läks jagamisele kolme õpilase vahel: Anna Milena Linder ja Claudia Olev Gustav Adolfi Gümnaasiumi 11. klassist ning Kert Anger Jõhvi Gümnaasiumi 12. klassist.

Nagu eelmisel aastal, osalesid võistlusel ka põhikooli klasside õpilased. Sel aastal pälvivad eriauhinna nende seast parima tulemuse saavutanud Jakob Westholmi Gümnaasiumi 9. klassi õpilane Rasmus Merirand ja võistluse kõige noorema osalejana eduka tulemuse saanud Ell Juhani Tallinna Reaalkooli 5. klassist.

Nimetatud õpilastele paneb auhinnad välja Tartu Ülikooli teaduskool. Võitjatega võetakse ühendust meili teel.

Kokku oli osalejaid 38 õppeasutusest. Kõige enam õpilasi (14) osales Abja Gümnaasiumist. Haki kodulehel on avalikustatud võistluse täielikud tulemused. Käesoleva aasta ülesanded ja nende lahendused avanevad keskkonnas viktoriinid.ee.

Täname kõiki õpetajaid, lapsevanemaid ja organisatsioone, kes noori võistlusele suunasid!

Lisateave: Kelli Hanschmidt, Tartu Ülikooli teaduskooli võistlus- ja õppekorralduse peaspetsialist, 529 8272, kelli.hanschmidt@ut.ee