Helikujundid ja visuaalsus sõnas - vene kirjanduse olümpiaadi temaatika

12.-13. märtsil toimus TÜ slavistika osakonnas vene kirjanduse olümpiaad, mida Tartu ülikooli vene kirjanduse õppetool on läbi viinud 1960.aastatest saadik (aeg, mil kateedrit juhatas  professor Juri Lotman).

Reeglina  analüüsitakse vene kirjanduse olümpiaadil luule- ning proosatekste. Lõppvoorus lisandub teksti analüüsile veel test, mille eesmärgiks on süvendada õpilastes nende poolt valitud autori elu ja loomingu tundmist.

Seekord oli olümpiaadil kaks teemat: „Ivan Turgenevi tegelaste muusikalised ja visuaalsed portreed“ ning „Fantastika, maalikunst ja muusika Aleksei Konstantinovitš Tolstoi loomingus“.  Põhiliseks ja kõige raskemaks ülesandeks kujunes  muusikalise ning visuaalse ekphrasis’e ehk kirjaniku poolt loodud heli- ja visuaalsete kujundite sõnalise kirjelduse iseloomustus. Oli mitmeid eredaid ning andekaid töid, mõned neist isegi oleksid võinud konkureerida professionaalsete kirjandusteadlaste uurimustega.

Kõige silmapaistvamate tööde autorid olid pärit Tallinna, Narva ning Kohtla-Järve koolidest.

Olümpiaadi võitis Anna Krupina Tallinna Õismäe Lütseumist, teise järgu diplomi pälvis Anton Zakatov Kohtla-Järve Järve Vene Gümnaasiumist ning kolmas tulemus oli Anastasia Rammulil Tallinna Õismäe Vene Lütsemist. Kõige väljapaistvama töö autoriks eelvoorus nimetas žürii Narva Keeltelütseumi 10. klassi õpilase Grant Shatili.

Õhtul kohtusid õpilased Tartu ülikooli kohviku Talveaias slavistika osakonna õppejõudude, tudengite ning doktorantidega; koolinoored esitasid  küllalt palju küsimusi, peale puhtpraktiliste ja pragmaatiliste (kui ma lõpetan TÜ slavistika osakonna, siis milliseks kujuneb minu tulevik?) ka selliseid, mis annavad tunnistust sügavast huvist kirjanduse vastu (nt kas slavistika osakonnas saab tegeleda ka kirjandusliku loominguga?).

Kõik tulemused

Lisainformatsioon: