Autor:
Mihkel Pajusalu

Hõbedad ja pronksid Luxembourgist

2024. aasta Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES (European Olympiad of Experimental Sciences) toimus Luxembourgis, Luksembourgi Suurhertsogiriigis 7.-14. aprillil. Eestit esindanud võistkonnad saavutasid võistlusel head tulemused, mis tõi neile vastavalt hõbe- ja pronksmedalid. Hõbemedali pälvinud võistkonda kuulusid Silvia Nafthal Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Kaarel Toomet Nõo Reaalgümnaasiumist ja Jasper Vähk Tallinna Reaalkoolist. Teine võistkond tõi koju pronksmedali, sinna kuulusid Raul Pata ja Kristofer Torokoff Gustav Adolfi Gümnaasiumist ning Jan Hendrik Järvemets Pärnu Mai Koolist. Üldvõidu sai sel aastal Tšehhi võistkond.

Olümpiaadil võistlevad Euroopa riike esindavad õpilased, kes saavad 17-aastakseks kõige varem võistluse toimumise aastal, seega Eestist osalevad tavaliselt 9. ja 10. klassi õpilased. Eesti võistkonnad selgusid üleriigiliste olümpiaadide ja valikvõistluste tulemusel. Võistlusel lahendavad kahe- kuni kolmeliikmelised võistkonnad laborites teaduslikel katsetel põhinevaid ülesandeid. Võistlus on mõeldud integreerima eksperimentaalseid oskusi füüsika, keemia ja bioloogia vallas ning arendama õpilaste vahelist suhtlust ja meeskonnatööd. EOES toimus tänavu ametlikult neljandat korda, kuid tegelikult on see edasiarendus varasemast Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadist, mis alustas 2003. aastal – seega tänavu oli laiendatud tähenduses juba 21. kord.

Võistluse esimesel päeval uuriti vähi haigusega seonduvat: tuvastati proovidest kantserogeene, pandi kokku ioniseeriva kiirguse allikas ja uuriti selle käitumist ning radooni laguprodukte ning uuriti UV-kiirguse mõju rakkudele ja DNAle. Teine päev oli lõbusam ja uuriti Luxembourgi traditsioonilise Schueberfouer' laadaga seotut: uuriti sealse limonaadi ja sinepi koostist, ameerika mägede ja LEDide käitumist ja populaarse laadatoidu – kala – bioloogiat (isegi tehti kala lahkamine ja vereproovi võtmine).

Image
Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES 2024

 

Lisaks võistlusele korraldati õpilastele ka suur integratsiooni- ja kultuuriprogramm. Kõik võistlejad jaotati teise riigi õpilastega kokku tubadesse, lisaks oli neil mitmeid ekskursioone ja töötubasid. Võimalus oli jälgida ka põnevat etendusõhtut, kus töötubades omandatud teadmised esitati põnevas vormis publikule. Etendusel käis kohal ka Luxembourgi saate „Take Off“ (mis on „Rakett 69“ Luxembourgi versioon) saatejuht ja Eesti õpilased kutsuti apelsinikoorte abil Rakett 69 õhupalli lõhkuma.

Võistluse korraldas Luxembourgi mittetulundusühing Olympiades Luxembourgeoises des Sciences Naturelles a.s.b.l. (OLSN) koostöös Service de Coordination de la Recherche et de l’Innovation pédagogiques et technologiques (SCRIPT), mis on Luxembourgi hariduse, lapsepõlve ja noorte ministeeriumi osa. Ürituse patrooniks oli Luxembourgi suurhertsog.

Võistluse tulemused ja ametlik fotoalbum on leitavad ürituse kodulehelt.

 

Eesti võistkond (Silvia Nafthal Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Kaarel Toomet Nõo Reaalgümnaasiumist ja Jasper Vähk Tallinna Reaalkoolist) sai koondarvestuses neljateistkümnenda koha ja hõbemedalid, teine võistkond (Raul Pata ja Kristofer Torokoff Gustav Adolfi Gümnaasiumist ning Jan Hendrik Järvemets Pärnu Mai Koolist) said pronksmedalid. Üldvõidu sai Tšehhi võistkond.

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

Seksuaalhariduse teemaline konverents "Esimene suudlus"

Konverentsil „Esimene suudlus“ arutleti noorte ootuste üle seksuaalharidusele

Rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad Helsinkis

32. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil arutleti demokraatia teemadel