Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilasele hõbemedal rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt

Selle aasta rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimus 12.-23. juulil Brasiilias, Rio de Janeiros. Võistlust korraldas Instituto de Matemática Pura e Aplicada (IMPA, Puhta ja Rakendusliku Matemaatika Instituut).

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil antakse 2 päeva jooksul lahendada kokku 6 ülesannet, mille lahendamise peamine raskus seisneb matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Seega ei piisa edukaks soorituseks lihtsalt paljude faktide äraõppimisest. Võistlusest võtsid osa 111 riigi esindajad. Igast riigist võis osaleda kuni 6 õpilast. Selleaastane olümpiaad sisaldas palju keskmisest keerulisemaid pähkleid. Kõige raskemale ülesandele esitasid täislahendused vaid kaks õpilast.

Eesti võistkonda kuulusid
Joonas Jürgen Kisel, Vanalinna Hariduskolleegium, 12. klass
Kaarel Hänni, Tallinna Reaalkool, 12. klass
Nikita Leo, Gustav Adolfi Gümnaasium, 11. klass
Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. klass
Toomas Tennisberg, Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. klass
Hendrik Vija, Miina Härma Gümnaasium, 9. klass

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Urve Kangro, TÜ dotsent, ja Sandra Schumann, Harvardi ülikooli vilistlane.

Tänavu läks olümpiaadi võit Amirmojtaba Sabourile Iraanist, Yuta Takayale Jaapanist ja Hữu Quốc Huy Hoàngile Vietnamist. Eesti võistkonna tulemusi vanimal ja suurimal olümpiaadil hindab võistkonna mentor Sandra Schumann suurepärasteks. Eesti võistkonna parimana pälvis Richard Luhtaru 19 punktiga hõbemedali. Talle järgnesid Joonas Jürgen Kisel, Kaarel Hänni, Toomas Tennisberg ja Nikita Leo, kelle kõigi saavutusi märgiti ära diplomiga.

Mitteametlikus riikide arvestuses, kus pannakse pingeritta võistkonna liikmete saadud punktide summad, jäi Eesti võistkond 111 riigi seas 71. kohale.

Sandra Schumanni sõnul oli Eesti võistkond tugev ja seda peegeldasid ka tulemused. „Eelmine hõbemedal toodi matemaatikaolümpiaadilt koju 15 aastat tagasi ja kokku on Eesti sellelt võistluselt teeninud vaid viis hõbemedalit, mis lisab alles 10. klassi lõpetanud Richard Luhtaru saavutusele veelgi sära. Ka teiste võistlejate tulemused olid tugevad, ning väärib märkimist seegi, et tervelt neljal võistkonna liikmel on võimalus ka järgmisel aastal võistkonda kandideerida (noorimal, äsja 9. klassi lõpetanud Hendrik Vijal on neid võimalusi veel lausa kolm) ja loodetavasti Eestile veelgi rohkem säravaid medaleid tuua,“ sõnab Schumann.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad rikkalikku kultuuri- ja meelelahutusprogrammi. Vaadati maailma suurimat ühe inimese poolt tehtud grafitit, külastati Maracanã staadionit ja imetleti Rodrigo de Freitase laguuni. Samuti veetis Eesti tiim aega karaoket lauldes, rannamõnusid nautides ja kohalikku suurimat vaatamisväärsust, Lunastaja Kristuse kuju, külastades.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Sandra Schumann, Harvardi ülikooli vilistlane,sandra.schumann426@gmail.com, 56157641

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091