Informaatikaolümpiaadi lõppvoorus jagati virtuaalseid vastlakukleid

15.–16. veebruaril toimus Tartus Eesti informaatikaolümpiaadi lõppvoor, kuhu oli kutsutud oktoobris peetud lahtise võistluse ja detsembris peetud eelvooru tulemuste põhjal 37 parimat lahendajat.

Informaatikaolümpiaadil võistlevad üldhariduskoolide õpilased programmeerimises. Lõppvoorus oli osalejatel viis tundi aega, et valida viie žürii poolt ettevalmistatud andmetöötlusülesande seast kolm endale jõukohast ja kirjutada programmid nende lahendamiseks.

Kõik olümpiaadiülesanded on praktikast inspireeritud, kuid võistluse jaoks veidi lihtsustatud. Näiteks oli sel aastal ühes ülesandes vaja jagada erinevates kogustes vastlakukleid sisaldavad karbid kahe lapse vahel nii, et mõlemad saaksid võimalikult võrdse arvu kukleid. Raskeimas ülesandes tuli modelleerida, milliseid värvitoone peaks klientidele soovitama ehituspoes olev värvisegamismasin, mis oskab kokku segada teatud hulka toone, kuid mitte kõiki, mida kliendid võivad küsida.

Osalejate järjestamisel peetakse arvestust kolmes kategoorias. Absoluutarvestuse parimad olid Andres Alumets (Pärnu Koidula Gümnaasiumi 11. klass), Oliver Tennisberg (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass) ja Jaagup Tamme (Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass). Algajate (esimest korda lõppvooru jõudnute) arvestuses võitis Marko Tsengov (Tallinna Reaalkooli 10. klass). Põhikooliõpilaste seas olid parimad Agnes Tennisberg (Taru Herbert Masingu Kooli 6. klass) ja Rainis Randmaa (Tallinna Tehnikagümnaasiumi 9. klass). Lisaks anti välja mitmeid eriauhindu.

Täielikud tulemused ja materjalid (ülesanded, lahendused, hindamisel kasutatud testandmed) on väljas võistluse veebilehel http://eio.ee/.

Kõigi vanuserühmade parimatest valitakse Eesti koondised rahvusvahelisteks võistlusteks. Tänavu ootavad meie noori programmeerijaid ees aprilli lõpus Lätis peetav Balti- ja Põhjamaade olümpiaad, juuli lõpus Singapuris toimuv ülemaailmne võistlus ning noorema vanuserühma Euroopa olümpiaad Gruusias.

Žürii esimees Targo Tennisberg osales ise viimati informaatikaolümpiaadil täpselt 25 aastat tagasi. „Võrreldes toonase ajaga on tänu Internetile kõigile kättesaadavaks saanud laialdased ülesannete ja õppematerjalide arhiivid, mis teadmised õpilastele palju lähemale toovad. See tähendab aga ka, et konkurents on kõvasti kasvanud, eriti rahvusvahelisel tasemel. Arvutiteadus on küllaltki noor teadus ja selle kultuurikiht pole nii paks nagu näiteks füüsikal. Nii on ka olümpiaadi ja teaduse eesliini vaheline distants märksa väiksem. Nende kahe asjaolu - suure konkurents ning valdkonna noorus - koosmõjul on rahvusvahelistel olümpiaadidel praegu tavaline, et tarvis läheb teadmisi, mida muidu saaks alles ülikooli kraadiõppes," rääkis Tennisberg.

Korraldustoimkond tänab kõiki, kes aitasid täita auhinnalauda ning varustasid võistlust muu vajalikuga võileibadest arvutiklassideni. Tänavu toetasid olümpiaadi Bolt Technology OÜ, AS Nortal, Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituut ning Haridus- ja Teadusministeerium. Võistluse korraldust koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Targo Tennisberg, olümpiaadi žürii esimees, 5303 7167, targot@gmail.com

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse