Autor:
Tallinna Reaalkool

Inglise keele kõnevõistluse lemmikteema oli „Kas ühiskond saab eksisteerida seadusteta?“

Pärast kolmeaastast pausi toimus Tallinna Reaalkoolis 21. märtsil taas inglise keele kõnevõistluse vabariiklik voor, seekord järjekorranumbriga 13. Võistlema tulid 48 kõnelejat 32 Eesti koolist.

Käesoleval õppeaastal oli kõnevõistluse läbivaks teemaks „Relations between nations are too important to be left to governments alone“, mis oli omakorda jagatud väiksemateks teemadeks. Kõige populaarsem nendest oli tänavu „Kas ühiskond saab eksisteerida seadusteta?“, millele järgnesid „Mis on kultuur?“ ja „Demokraatia on läbi kukkumas“.

Võistlus on üles ehitatud järgides organisatsiooni ESU International formaati ning koosneb kolmest voorust, kus esimeses tuleb kohtunike ja publiku range pilgu all esitada viieminutiline, etteantud teemadel eelnevalt ettevalmistatud kõne, millele järgnevad küsimused publiku ja kohtunike poolt.

Teise ringi pääsevad reeglina 12 edasijõudnut, kellel tuleb 15 minuti jooksul valmis mõelda 3-minutiline kõne. Ainukesed abivahendid on pliiats, paber ning inglise keele seletav sõnaraamat. Finaali pääsevad edasi 6 kõnelejat, kellel on võimalus esimeseks vooruks ettevalmistatud kõne uuesti uuele žüriikoosseisule ette kanda. Võitjat kroonib au ja kohustus esindada koduvabariiki rahvusvahelisel kõnevõistlusel Londonis.

Inglise keele kõnevõistlus pakub osalejatele pinget, sest oodatud on kõik – võistlusel osaleb koole, kus korraldatakse koolivoore ja ka koole, kus osaleja valib õpetaja või esitab õpilane ise enda kandidatuuri. Võistlusele jõudsid koolid ka kaugematest Eesti paikadest, näiteks Valgast ja Võrust ning korraldajate ja publiku suureks rõõmuks oli ka üks kutsekool esindatud.

Võistlus tõi tänavu õnne esikohale tulnud Tallinna 21. Kooli õpilasele Sandra Näksile kõnega teemal „Can a society exist without laws?“. Sandra järgmine väljakutse on esindada Eestit Londonis toimuval kõnevõistlusel 8.–12. maini. Teise koha omanikuks tuli Richard Johan Kaup-Lapõnin Tallinna Reaalkoolist kõnega teemal „Sport has the power to change the world“.

Finaali pääsesid veel:

  • Robin Liiber, Tartu Jaan Poska Gümnaasium;
  • Johann Kristjan Laurits, Tallinna Reaalkool;
  • Adrian Abner, Tallinna Prantsuse Lütseum;
  • Triinu Vaher, Hugo Treffneri Gümnaasium.

Poolfinaalini pidasid lisaks finaali jõudnuteni vastu:

  • Ainar Vau, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium;
  • Linda Maria Saar, Tartu Jaan Poska Gümnaasium;
  • Stefan Keirg, Audentes IB Program;
  • Triinu Liis Mullaste, Tallinna 21. Kool;
  • Girtel Muru, Tallinna Ühisgümnaasium;
  • Nadim Metwalli, Tallinna Prantsuse Lütseum.

Tänavuse kõnevõistluse väärika žürii moodustasid:

  • Briti suursaadik Ross Allen;
  • USA suursaadik George P Kent;
  • Ursula Roosmaa, Briti Nõukogu;
  • Zinaida Jevgrafova, ESU Estonia;
  • Paul Rüsse, Tallinna Ülikool.

Soojad õnnitlused kõnelejatele ja nende juhendajatele. Suur osalejate arv, positiivsed sõnumid žüriilt, juhendajatelt ja kõnelejatelt näitab selgelt, et võistlus on populaarne, vajalik ja suurepärane vaheldus igapäevasele koolitööle. 13 aasta jooksul on võistlustules osalenud üle 600 kõneleja. Ka need, kes esimesest voorust edasi ei pääse, on öelnud, et kogemus on olnud higi, vaeva ja vahel ka pisaraid väärt.

Võistlus toimus seekord Haridusministeeriumi, Reaalkooli, Briti Nõukogu, Tallinna Ülikooli, ILS Tallinn ning Briti ja USA saatkondade toel. Aitäh kõigile.

Lingvistikaolümpiaad 2024 lõppvoor

Mwangwego kirjast Austraalia ohustatud põliskeelteni – lingvistikaolümpiaadi lõppvoor 2024

Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES 2024

Hõbedad ja pronksid Luxembourgist

Usundiolümpiaadi lõppvooru kuldmedalite omanikud

Usundiõpetuse olümpiaadi lõppvoorus arutlesid võistlejad maailmavaadete ja religioonide üle muutuvas maailmas