Juridica laste õiguste erinumber vaatab pereellu sekkumist ja koolis korra tagamist

Tartu ülikooli õigusteaduskonna ajakiri Juridica (juridica.ee) andis koostöös õiguskantsleri kantseleiga välja Juridica laste õiguste erinumbri, mis on avatud lugemiseks kõigile huvilistele ja enam kui 500 Eesti koolile.

Õiguskantsler Ülle Madise kirjutab väljaannet sisse juhatades, et lapse õiguste konventsioon näeb last õigussuhte aktiivse osalisena, kellele aastad lisavad küpsust ning koos sellega iseseisvust ja kaasarääkimise õigust. Mõistagi kehtivad inimõigused ka iga lapse suhtes. Sellele lisaks on lapsel ka oma eriõigused: õigus areneda, end puudutavates otsustes kaasa rääkida, puhata, mängida ja olla niisama.

Eelöeldu ei tähenda, et lapsel ei oleks kohustusi. Juba enne täisikka jõudmist tuleb õppida tundma ühiskonda ja harjuda arvestama teiste õigusi ja huve ning taluma erinevat, olgu või närvidele käivat.

2016. aastal jõustuv uus lastekaitseseadus on saanud palju tähelepanu. Lapse perest eraldamise reegleid on selles täpsustatud, tegelikult kitsendatud, ent uue seaduse vastuvõtmisel võeti need uuesti luubi alla.

Pereellu sekkumise piire ja lapse huvide kaitset analüüsib Juridicas Ene Ahas. Lapse õigusi kohtumenetluses uurib Tartu ülikooli kriminaalõiguse, kriminoloogia ja kognitiivse psühholoogia õppetooli teadur Kristjan Kask. Küsimus, kas kool peab olema korrakaitseasutus, on hetkel veel vastuseta, ent TÜ karistusõiguse lektor Anneli Soo kirjutab koolis korra tagamisest kehtiva õiguse järgi. Kristiina Albi saatjata alaealiste käsitlus muutub pagulaskriisi tõttu üha aktuaalsemaks.

16-aastasel noorel on linna- ja vallavolikogu valimistel valimisõigus, ent näiteks iseseisvalt autot juhtida ta ei või ja täielikku teovõimet tal ei ole. Andres Aru ja Kristi Paron selgitavad lastele otsustusõiguse ja vastutuse järkjärgulise usaldamise olulisust. Ka tänavusel riigikohtu kaasuskonkursil vaetakse just vanusepiiride teemat.

Lähemalt vaata sisukorda siin.

Kokkuleppel haridus- ja teadusministeeriumiga on numbri artiklid seekord avatud juurdepääsuks rohkem kui 500 koolile Eestis. Enesestmõistetavalt on oodatud lugema kõik huvilised.

Lisainfo: Peep Pruks, Juridica vastutav väljaandja, TÜ õigusteaduskonna täienduskoolituse programmijuht, tel: 51 05 511, e-post: peep.pruks@ut.ee;
Katrin Prükk, Juridica tegevtoimetaja, katrin.prukk katrin.prykk@juridica.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392