Autor:
Tartu Ülikooli teaduskool

Juunioride informaatikaolümpiaadil Moldovas naeratas medaliõnn Hannes Tsengovile

Augusti teises pooles toimus kaheksandat korda Euroopa Juunioride Informaatikaolümpiaad, seekord Moldovas, Chișinăus, kus Eesti võistkond naasis ühe pronksmedali ja hulga kogemustega.

 

Targo Tennisberg, 

olümpiaadi meeskonna mentor

 

 

Juuniorid tähendavad antud kontekstis 15-aastaseid ja nooremaid. Põhikoolide osas jookseb läbi Euroopa selge piir: idas õpetatakse paljude riikide koolides programmeerimist, läänes pigem mitte. Eesti kuulub selles aspektis pigem läände ning meie võistlejad on kõik iseõppijad, kellel on sageli vedanud sellega, et kodus on olnud keegi, kes neid programmeerimise juurde juhatanud.

Üle mitme aasta õnnestus meil seekord jälle kokku saada neljaliikmeline täisvõistkond. Arvestades, et traditsioonilisest Lääne-Euroopast olid üldse väljas vaid üksikud riigid (Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Belgia, Šveits), saame juba osalemist kordaminekuks lugeda. Tugevaimateks riikideks olid seekord Rumeenia, Ukraina ja Kasahstan, üldse osales 98 võistlejat 26 riigist.

Ühe jalaga läänes

Moldova ise on praegu ka ühe jalaga idas, teisega läänes. Tänavapilt ja kauplused äratavad nõukogude ajal sündinud võistkonnajuhendajates mitmeidki mälestusi, arvukatest valuutavahetuspunktidest asfaldiaukudeni. Samas on riigil praegu esmakordselt selgelt lääne poole vaatav valitsus ja president ning ürituse avamisel mängiti lisaks Moldova hümnile ka Euroopa Liidu hümni. 

Olümpiaadi ennast võeti riiklikult päris tõsiselt: president Maia Sandu oli isiklikult kohale tulnud tervituskõnet pidama. Ka meie võistkonna giid, kohalikus lütseumis õppiv Laura väljendas lootust, et Moldova ütleb Venemaaga seotud minevikust lahti ning liigub pigem Euroopa Liidu poole.

Võistlusel tuli kahe päeva jooksul kummalgi päeval lahendada kolm ülesannet, mis vajasid algoritmilise iseloomuga arvutiprogrammi kirjutamist. Teksti poolest olid ülesanded vaheldusrikkad: leida optimaalne meetod kaubandussuhete loomiseks, hinnata võimalusi jalgpalliturniiri võitva strateegia leidmiseks, taastada puudulike andmete põhjal turukaupmeeste käibenumbrid jne.

Teksti taga kätkevad ülesanded endas aga küllaltki keerulisi arvutiteaduslikke probleeme ning selle aasta ülesanded olid päris rasked: isegi esikoha saanud Roland Petrean Rumeeniast sai vähem kui 75% maksimaalsest skoorist.

 

Pronksmedal kaukas

Meie võistkonda kuulusid Hannes Tsengov, Kristjan Lepp, Bamdad Khoshkhah ja Kristan Serk. Eestisisestel võistlustel oli neist parimaid tulemusi näidanud Kristjan Lepp, kuid seekord jättis õnn ta maha.

Image
Moldova_EJOI
Eesti võistkond Moldovas (autor: Tartu Ülikooli teaduskool)

Programmeerimine on nimelt kõigi inseneridistsipliinide seas unikaalne: kui eemaldada suvaliselt ehitiselt üks kruvi, ei juhtu arvatavasti midagi hullu. Kui aga programmil muuta ära üksainus bitt, hakkab see suure tõenäosusega andma valesid vastuseid. Lepal oligi mitmes lahenduses mõni väike viga, mis õnnestus leida alles pärast ametliku võistlusaja lõppu, programmiteksti koos läbi kammides. Tema ebaõnne tasakaalustas aga Hannes Tsengovi iseennastki üllatanud  tulemus. „Mul oli null-IQ lahendus, aga läks pea kõigist testidest läbi,“ imestas Hannes. Tema sai ka meie võistkonna parimana pronksmedali.

Kuumus ja veinikaevandus juhendajatele

Lisaks ajudele kuumutati Chișinăus korralikult ka kõigi kehasid: Moldovas oli ka kohalike jaoks arvestatav kuumalaine, temperatuur tõusis maksimaalselt 41 kraadini. Kuuma trotsides käisid võistkonnad siiski ka mitmel ekskursioonil. Mõni ekskursioon viis minevikku, Vana-Orhei arheoloogilise mälestise juurde, kus on välja kaevatud eelajaloolised kindlustused, mõni aga tulevikku, teaduse ja tehnoloogiaalaseid väljapanekuid vaatama.

Image
Moldova_2024
Meeskond ekskursioonil tutvumas Moldova vaatmisväärsustega (autor: Tartu Ülikooli teaduskool)

Juhendajatele oli täiendavalt korraldatud käik veinikaevandusse: nimelt on Moldovas mitu vana lubjakivikaevandust, kus on sadu kilomeetreid tunneleid, mida tänapäeval kasutatakse hiiglaslike veinikeldritena. Need on ka riigi peamised vaatamisväärsused, mille üleslöödud maa-alused katakombid sobiksid pigem James Bondi superpahalaste peakorteriks, ja kus eksponeeritakse kuulsate külastajate pilte Juri Gagarinist (kes olevat kaevanduses mitu päeva ära eksinud olnud) Andrus Ansipini ning vahele pilt Vladimir Putinist ja  Ursula von der Leyenist.

 

 

Võistluse ametlik koduleht on aadressil https://ejoi2024.gov.md/

 

Meeskonna liikmed:Hannes Tsengov, Kristjan Lepp, Bamdad Khoshkhah ja Kristan Serk, mentorid Katrin Gabrel ja Targo Tennsiberg

Image
Moldova_2024_3
Meeskonna liikmed: Hannes Tsengov, Kristjan Lepp, Bamdad Khoshkhah ja Kristan Serk. Mentorid Katrin Gabrel ja Targo Tennsiberg (autor: Tartu Ülikooli teaduskool)
Püramiid

Rahvusvaheliselt informaatikaolümpiaadilt Egiptuses toodi koju kaks pronksi

Noored Koodi logo

Noored Koodi õpikoda toob programmeerimise koju kätte

Brasiilia 2024

Astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil saavutas Eestit esmakordselt esindanud Mihkel Tali „aulise ära märkimise“