Kaks hõbemedalilt Eesti võistkonnale Baltimaade geograafiaolümpiaadilt

Kaliningradis toimunud võistlusel said Robin Haljak Tallinna Reaalkoolist ja Jürgen Öövel Hugo Treffneri Gümnaasiumist 46 õpilase konkurentsis hõbemedalid.

Kuues laiendatud Baltikumi geograafiaolümpiaad toimus 24.–28. juunini. Lisaks Baltimaadele olid võistlusel esindatud Poola, Valgevene ja Venemaa võistkonnad. Põhiliselt olid osalejad gümnaasiumiõpilased, kuid lubati kaasa võtta ka nooremaid tõusvaid tähti. Kokku võis võistkonda kuuluda kuni kaheksa liiget ühelt maalt, v.a Kaliningradi oblastist, kes korraldaja sai lisaks kaks osalejakohta. Eesti oli esindatud tänavu nelja gümnasistiga, kes sõidavad augusti algul ka rahvusvahelisele geograafiaolümpiaadile Hong Kongi.

Võistlusprogramm oli põhjalik ja mitmekülgne. Kirjalik töö kestis kolm tundi, mille jooksul tuli vastata küsimustele alates reljeefist ja rannikumaastikest, pinnasest ja põllumajandusest, õhureostusest, linnastumisest kuni etniliste konfliktideni välja. Esimeses välitöös kaardistati kaks staadioni arutledes nende tulevikuväljavaadete üle. Teine välitöö toimus Svetlogorski kuurortlinnas keskendudes ajutiste ja alaliste söögikohtade suhte hindamisele ning  rannikuvormide erosiooni silmamõõdulisele skitseerimisele. Viimaseks ülesandeks oli multimeedia test, kus igale küsimusele ekraanil tuli leida minutiga õige valikvastus.

Programmi kuulus võistlustööde hilisem analüüs, kus anti tagasisidet, kuidas edaspidi vastata, millele tähelepanu pöörata, milline on korrektselt vormistatud kaart, et rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil veelgi paremini esineda.
Võistluse üldvõit läks tänavu Leetu. Robin Haljak (õpetaja Piret Karu) Eesti parimana oli üldjärjestuses viies ja Jürgen Öövel (õpetaja Ülle Seevri) kümnes.

Eesti võistkonda kuulusid veel Kaarel Vesilind Tallinna Reaalkoolist (õpetaja Piret Karu) ja Andres Aleksander Tammer Miina Härma Gümnaasiumist (õpetaja Tõnis Rüütel). Mentorina kuulus võistkonda Anu Printsmann Tallinna Ülikoolist.
Võistlusvälist tegevust sisustasid kaardivõistlus, kus kaardi ees seistes tuli vastasest kiiremini osutada kohale, kus näiteks asub Interpoli peakorter või milline saar on nime saanud hiiglaste järgi. Lisaks said noored ringi vaadata Kaliningradis, Svetlogorskis, Kura säärel ja ookeanimuuseumis.

Ürituse põhiliseks toimumiskohaks oli Immanuel Kanti nimeline Balti föderaalne ülikool (Immanuel Kant Baltic Federal University) ning korraldajaks Vene geograafiaselts. 

Tänavune Balti geograafiaolümpiaad oli kuues, varem on kohtutud Valmieras, Daugavpilsis ja Klaipedas.

Õpilaste lähetamist välisvõistlustele toetab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Anu Printsmann, Tallinna Ülikooli maastiku-uuringute teadur, anu.printsmann@tlu.ee, 5347 1524

Teate edastas: Marek Järvik, teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 517 7091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse