Keeleteaduse kursus viib ümbermaailmareisile

Kursus on omamoodi ümbermaailmareis, mille käigus tutvutakse väga paljude huvitavate, nii väga suurte kui ka lausa välja surnud keeltega kõikidelt kontinentidelt. Samuti reisitakse keelte minevikku, et näha, kuidas keeled on arenenud ja muutunud. Ja loomulikult näidatakse kursusel ka seda, kuidas tänapäeva maailmas üliolulised arvutid keeli ja keeleteadust mõjutavad

„Ootame kursusele nii neid, kellele meeldib keeli õppida, kui ka neid, kellele see üldse ei meeldi. Ühelt poolt saab kursusel teada, mida keeltes on ühist ja erinevat, teiselt poolt aga tutvutakse inimese erilise võime - keelelise suhtluse - loogiliste ja mitte-nii-loogiliste seaduspäradega,” ütles TÜ üldkeeleteaduse professor Renate Pajusalu, kursuse „Keeleteaduse alused“ algataja ja üks autoritest

Gümnaasiumiõpilastele mõeldud kursus tutvustab erinevaid keeleteaduse valdkondi, mis ulatuvad oluliselt kaugemale kooliprogrammi emakeeletundides käsitletavatest eelkõige eesti keele kesksetest teemadest. Kursus on valminud mitme Tartu ülikooli keeleteadlase koostööna ning seda on pidevalt arendatud, täiendatud ja ajakohastatud. Kursuse põhieesmärkideks on huvi tekitamine keeleteaduse kui mitmekesise teadusharu vastu ning erinevate keeleteaduse valdkondade tutvustamine. Samuti annab kursus väga hea ülevaate maailma keelelisest mitmekesisusest ja võimaldab osalejatel tutvuda ka selliste keelte ja keelenähtustega, millega kooli emakeele- ega võõrkeeletundides kokku puutuda pole võimalik.

Kursus toimub Moodle’i e-õppe keskkonnas ning osalemise hind õpilastele on 24 €. Veebipõhine korraldus teeb osalemise mugavaks ja kättesaadavaks kõigile huvilistele üle Eesti. Lisaks teoreetilistele õppematerjalidele sisaldab kursus ka hulgaliselt praktilisi näiteid ja ülesandeid, mis võiks huvi pakkuda eriti neile, kes soovivad kas lingvistikaolümpiaadil osaleda või tulevikus ülikoolis keeleteadust õppima asuda. Registreerimine TÜ teaduskooli kursustele kestab 20. septembrini või kuni kohtade täitumiseni.

Keeleteaduse alused“ koosneb 5 teemast:

Keele märgiline olemus, foneetika ja fonoloogia

Grammatilised kategooriad

Võrdlev-ajalooline keeleteadus

Arvu- ja kirjasüsteemid

Arvutilingvistika

Kursus pälvis 2017. aasta kevadel e-kursuse kvaliteedimärgi ning oli tiitli „Aasta e-kursus 2017“ nominent. Suurim tunnustus on siiski tulnud kursusel osalenud õpilastelt, kes on aastate lõikes välja toonud, et tegu on väga huvitava, silmaringi avardava ja kasuliku kursusega. Hästi võtab kursuse kokku ühe osaleja kommentaar: „Materjalid oli keerukad, kuid enamik neist samas ka huvitavad. Lingvistikat üldhariduskooli tunniplaanis ei ole ja seega on kursus üks vähestest võimalustest, kus keeleteadusega üldse on võimalik tegeleda.“

Täpsem info ja registreerimine kursusele lehel: http://www.teaduskool.ut.ee/et/kursused

Lisainfo: Helen Hint, helen.hint@ut.ee, 5559 0644

Teate edastas: Marek Järvik, marek.jarvik@ut.ee, 5177091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse