Autor:
Vladislav Ivaništšev

Keemia huvipäeval uuriti vitamiine ja värve

Laupäeval, 16. septembril toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja keemiaolümpiaadi žürii poolt korraldatud keemia huvipäev. Kohal olid möödunud õppeaasta üleriigilise keemiaolümpiaadi piirkonnavoorus eduka tulemuseni jõudnud 8. klassi õpilased. Päeva veetsid noored keemiahuvilised Tartu Ülikooli keemia instituudis.

Eesti keemiaolümpiaadi lõppvoorus saavad osaleda ainult 9.–12. klasside õpilased. Selle tõttu on alates 2015. aastast võimekatele piirkonnavooru osalejatele 8. klassidest igal aastal korraldatud keemia huvipäev, mille eesmärgiks on ainealase huvi süvendamine. Tänavu valmistasid noortele tegevusi ette teaduskooli Uurimislabor ja keemia õpikoda.

Uurimislaboris arutlesid noored, miks C-vitamiin on meie toidusedelis oluline. Eraldi käsitleti, kui palju tuleks süüa kartulit päevase C-vitamiini vajaduse rahuldamiseks. Selleks võeti ette kartulisordid „Laura“ ja „Gala“ ning tehti selgeks, et neist vitamiinirikkam oli neist viimane. „Vitamiinisisaldus sõltub suurel määral kasvukeskkonnast,“ selgitas uurimislabori koordinaator Karin Hellat.

Värvilise elamuse said noored keemiahuvilised kohapeal teaduskooli keemia õpikojas, kus viidi ühiselt läbi kolm teemakohast katset.

  • Värvilised leegid. Töö käigus õpiti, milliseid värve annavad leeki erinevad soolad ja lisandid.
  • Looduslikud indikaatorvärvid. Ülesandeks oli joonistada looduslike indikaatorite pH skaala. Vastavusse tuli panna kindel värv ja pH.  Kasutada oli: punane kapsas, kurkum, mustikamahl, punase viinamarja mahl, punane sibul, peet, hibiskuse tee, granaatõun ja kirsimahl.
  • Värvilised loksutuspudelid. Ülesandeks oli kolme erinevasse pudelisse lisada ette antud ained. Lahus jäeti seisma, kuni see kaotas oma värvi ja seejärel tuli loksutada. Ülesandeks oli jälgida värvimuutusi ja järeldada, mis seda võis igas pudelis põhjustada.

GALERII: Keemia huvipäev 2023

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

7.–8. klasside matemaatikaolümpiaadi lõppvoor

Selgunud on 7.–8. klasside matemaatikaolümpiaadi lõppvooru tulemused