Keemia lahtine võistlus kolis sel aasta Moodle'isse

3. oktoobril toimus 27. keemiaülesannete lahendamise lahtine võistlus, mis esmakordselt ajaloos leidis aset veebikeskkonnas. Sel aastal osales võistlusel 141 õpilast, kellest 87 nooremas ja 54 vanemas rühmas.

Nooremas rühmas võitis võistluse Gregor Ludvig Kikas Tallinna Reaalkooli 10. klassist (õpetaja Andrus Kangro). Teise koha saavutas Tallinna Reaalkooli kümnendik Karl Johann Külv (õpetaja Martin Saar). Kolmanda koha sai Anna Milena Linder Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassist (õpetaja Katrin Soika).

Vanemas rühmas saavutas esikoha Aleksandr Beditski Tallinna Õismäe Vene Lütseumi 12. klassist (õpetaja Pelageja Ozerova). Teise ja kolmanda koha said vastavalt Tallinna Reaalkooli üheteistkümnendikud Siim Tiivel ja Ralf Joosep Kask (mõlema õpilase õpetaja on Martin Saar).

Uues formaadis toimunud võistlus sai õpilastelt nii positiivset kui ka negatiivset tagasisidet. Märgiti, et tänu sellele oli võimalus osaleda suuremal arvul õpilastel. Varasemalt toimus lahtine võistlus vaid kuues Eesti linnas, nüüd aga võis iga soovija lahendada ülesandeid just talle sobivas kohas. Samas toodi välja, et keemiaülesannete paberil lahendamine on tunduvalt mugavam. Leidus ka õpilasi, kes kahtlesid sellise võistluse aususes.

Siinkohal soovib keemiaolümpiaadi žürii rõhutada, et otsust korraldada võistlust internetipõhiselt, ei langetatud kergekäeliselt. Praegustes koroonaviiruse leviku tingimustes tuleb ürituste korraldamisel esmajärjekorras mõelda kõikide turvalisusele ja leida võimalusi riskide maandamiseks. Võistluse seiskohalt on oluline teha formaadi valik aegsasti, kuna sellest sõltuvad ülesannete tüübid. Hetkel on pikaajaline planeerimine aga keeruline, mistõttu leidis žürii, et vaid veebipõhise võistluse korral suudetakse kindlasti tagada selle toimumine. Tagantjärele osutus see žürii arvates õigeks sammuks, kuna keemia lahtise võistluse toimumisajal oli mõni kool osalisel või täielikul distantsõppel. Lisaks oli see keemiaolümpiaadi žüriile oluline õppimisvõimalus. Tänu saadud kogemusele ollakse tulevikus paremini valmis vajadusel võistluste korraldamiseks internetis.

Noorema rühma lemmikülesandes tuli vihjete abil tuvastada kaks väärismetalli. Lisaks meeldis õpilastele ka ülesanne, kus nad pidid etüleenglükooli sünteesiprotsessi kirjeldava skeemi järgi kirjutama sünteesiprotsessis toimuvate reaktsioonide võrrandid. Kõige raskemaks osutus ülesanne, kus toiduainete kvaliteedikontrolli laboris määrati Volhardi tiitrimismeetodil uues Cheddari juustus kloriidioonide sisaldust.

Sarnaselt noorema rühma osalejatele, meeldisid ka vanemas rühmas võistelnutele enim ülesanded, kus tuli vihjete abil tuvastad tundmatud elemendid (ühes ülesandes berüllium ja teises arseen). Samuti meeldis õpilastele ka ülesanne, kus uuriti akvaariumivee hapnikusisaldust ning selle muutmise võimalusi, et see oleks kalade elutegevuseks sobiv. Keerukaimaks osutus ülesanne nn „keemilisest köieveost“, kus selgitati, kuidas on võimalik selliseid sünteesiprotsesse, kus tekivad nii kineetiline kui ka termodünaamiline produkt, suunata ainult soovitud produkti tekkeni.

Sarnaselt eelmisele aastale, koosnesid ka selleaastased ülesannete komplektid üheksast ülesandest. Mahukad komplektid pakuvad õpilasele suuremat võimalust näidata enda tugevusi. Keemiaolümpiaadi žürii esimehe Ida Rahu sõnul oli mulluse muudatuse –ülesannete arvu suurendamine komplektis, eesmärgiks suunata õpilasi tegema oma tugevustest lähtuvaid valikuid, sest kogu komplekti lahendamiseks aega lihtsalt ei jätku. Mitmed õpilased kurtsid sel aastal tagasisides just ajanappuse üle. „Ka rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil on ülesannete lahendamiseks väga vähe aega. Seetõttu näeb keemiaolümpiaadi žürii vajadust õpilasi juba varakult treenida, et nad harjuksid mõttega, et kõiki ülesandeid ei peagi jõudma lahendada, ning et nad oskaksid lahendamisaega kasutada optimaalselt,“ rääkis Rahu. Kõik ülesanded koos tulemustega on avaldatud võistluse lehel.

Keemiaolümpiaadi žürii tunnustab kõiki osalenud õpilasi ja nende õpetajaid.

Keemia lahtist võistlust korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Ida Rahu, keemiaolümpiaadi žürii esimees, 5811 7939, keemiaolympiaad@gmail.com

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse