Keemia lahtine võistlus üllatas mitme uuendusega

6. oktoobril toimus keemia lahtine võistlus. Osaleda sai kuues Eesti linnas. Kokku lahendas keemia ülesandeid 144 õpilast, kellest 86 võistles nooremas ja 58 vanemas rühmas. Väljaspool võistlusarvestust lahendas veebis ülesandeid 18 osalejat.

Sel aastal võitis nooremas rühmas võistluse Martin Rahe (10. klass) Tallinna reaalkoolist (õpetaja Martin Saar), teise koha saavutas Andrei Kornijenko (10. klass) Tallinna Tõnismäe reaalkoolist (õpetaja Lidia Rõbnikova) ning kolmanda koha Markus Randma (10. klass) Tallinna reaalkoolist (õpetaja Martin Saar).

Vanemas rühmas saavutas esikoha Nikita Žoglo (11. klass) Tallinna Õismäe vene lütseumist (õpetaja Pelageja Ozerova), teise koha Hanna-Riia Allas (11. klass) Hugo Treffneri gümnaasiumist (õpetaja Eha Paabo) ning kolmanda koha Mikael Rinne (12. klass) Tallinna Tõnismäe reaalkoolist  (õpetajad Lidia Rõbnikova ja Artur Jõgi).

Võrreldes varasemate aastatega oli tänavu võistlusel mitmeid muudatusi. Näiteks senise kuue ülesande asemel tuli õpilastel sama aja jooksul lahendada kaheksa ülesannet. „Kuigi õpilased on varasemalt kurtnud ajanappuse üle, mis on tingitud liiga paljudest ülesannetest, näitasid nende tulemused suurepäraselt, et tegelikult ei määra ülesannete arv seda, kui palju lahendada jõutakse. Suurem ülesannete arv annab võimaluse luua mitmekesisem komplekt, kus kõik leiavad mõne ülesande, mis just neile sobib,“ selgitab keemiaolümpiaadi komisjoni esimees Ida Rahu.

Noorema rühma lemmikülesandeks oli ülekaalukalt ülesanne, kus Kettamaailma tuntuimast võluõppeasutusest varastati lahused, kuid kuna anumatelt kadusid loitsu toimel sildid, tuligi õpilastel tuvastada, milline lahus millises anumas on. Kõige raskemaks osutus trinitroglütseriini tootmist ja omadusi käsitlev ülesanne. Üldiselt oli noorema rühma ülesannete komplekt aga mitmekesine ning lahendajatele jõukohane, sest keskmiselt koguti 51% punktidest.

Vanema rühma osalejatele meeldisid enim ülesanne fotosünteesist, kus tuli tunda nii suhkrute struktuurivalemeid kui leida ka glükoosi tootmiseks vajalik energia, ning orgaanilise sünteesi alased ülesanded, kus käsitleti putukamürk DDT ning rögalahtisti ambroksool tootmist. Keerukaimaks osutus elektrokeemia ülesanne terase korrosiooni kohta. „Selleaastane vanema rühma ülesannete komplekt oli eelmise aastaga võrreldes keerukam ning seda ilmestab ka elavalt fakt, et õpilased kogusid keskmiselt 32% punktidest,“ sõnab Rahu.

Teise uuendusena võeti tänavusel võistlusel esmakordselt kasutusel võistleja koodiga varustatud ülesannete vihikud, kus nii ülesanded kui ka vastustelehed olid köidetud ühtseks tervikuks. Ida Rahu sõnul õigustas see muudatus end igati, kuna muutis keemiaolümpiaadi žürii tööd palju kergemaks, sest puudus vajadus otsida kadunud mustandeid või tuvastada koodita töid. „Kindlasti on samasugused vihikud kasutusel ka piirkonnavoorus,“ kinnitab Rahu.

Keemiaolümpiaadi žürii tunnustab kõiki osalenud õpilasi ja nende õpetajaid ning avaldab tänu koostööpartneritele ja toetajatele: Tartu Ülikooli keemia instituudile ning Tallinna tehnikaülikoolile.

Keemia lahtist võistlust korraldas TÜ teaduskool.

Lisainfo: Ida Rahu, keemiaolümpiaadi komisjoni esimees, ida.rahu.001@gmail.com, telefon 5811 7939

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee

 

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse