Keemia lahtisel võistlusel köitis õpilasi D-vitamiini ülesanne

5. novembril toimus keemia lahtine võistlus, millest võttis osa 159 õpilast üle Eesti.

Võisteldi nooremas (9.-10.klass) ja vanemas (11.-12.klassis) rühmas. Võistluse käigus pidid õpilased nelja tunni jooksul lahendama kuus ülesannet, mis oma raskusastmelt vastasid keemiaolümpiaadi piirkonna- ja lõppvooru ülesannetele.

Nooremas rühmas olid parimad

Sullo Saan - Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. klass
Mikael Rinne - Tallinna Tõnismäe reaalkooli 10. klass
Anna Krupina - Tallinna Õismäe vene lütseumi 10. klass

Vanema rühma esikolmiku moodustasid

Paul Kerner - Tallinna Tõnismäe reaalkooli 12. klass

Dmitri Šišmintsev - Tallinna 53. keskkooli 12. klass

Carel Kuusk – Tallinna reaalkooli 12. klass

9. klassi parima tulemuse saavutas 6. kohaga nooremas rühmas Hanna-Riia Allas (Tartu Veeriku Kool) ning vanimas rühmas oli 11. klassi õpilastest edukaim Taido Purason (Tõrva Gümnaasium), kellel jäi vaid pool punkti puudu 3. kohast. Nooremas rühmas osales 9. ja 10. klassi õpilaste kõrval ka seitse 8. klassi õpilast Narva keeltelütseumist.

Täielikud tulemused leiab lehelt http://www.teaduskool.ut.ee/et/ainevoistlused/keemia-lahtine. Samalt lehelt leiab ka ülesanded ja lahendused.

Õpilastelt kogutud tagasiside põhjal olid osalejate lemmikülesanneteks nooremas rühmas kaltsiumi- ja fosforiühendite reaktsioonide lahendamine ning ülesanne D-vitamiinist meie igapäevases elus. Vanema rühma ülesanded meeldisid õpilastele ühtlaselt ning teistest natuke rohkem toodi esile ülesannet vikerkaarevärvides vaseühenditest, loogilist mõtlemist nõudnud probleemi butaani saamise kohta ja reaktsioonivõrrandeid vismutiühendite kohta. Kahe õpilaste poolt lemmikuks valitud ülesande autorid Heigo Ers ja Meelis Härmas tegid ka ülesannete kohta videod, mis on leitavad keemiaolümpiaadi Facebooki grupis.

Lahtise võistluse tulemusi arvestatakse keemiaolümpiaadi lõppvooru, aga ka talvisele ülemastme sessioonile kutsumisel

Keemia lahtise võistluse läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas TÜ teaduskool.

Lisainfo: Lona-Liisa Pruks, lona.pruks@gmail.com

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, tel: 737 5889, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee