Keemia lahtisel võistlusel tekitas põnevust osonolüüsi uurimine

1. oktoobril panid 144 koolinoort enda teadmised proovile Tartu Ülikooli teaduskooli poolt korraldatud lahtisel keemiaülesannete lahendamise võistlusel. Võistlus toimus juba kolmandat aastat veebipõhiselt Tartu Ülikooli Moodle´i õpikeskkonnas.

Osalejatel tuli nelja tunni jooksul lahendada üheksa ülesannet, millest raskemad olid keemiaolümpiaadi lõppvooru tasemega. Soovi korral said võistlejad nende hulgast lahendamiseks valida välja endale sobivamaid. Võistlus toimus kahes vanuserühmas.

Nooremas võistlesid kuni 10. klassis õppivad koolinoored, kelle hulgas saavutas tänavu parima tulemuse Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi õpilane Alex Henri Paugus. Teisele kohale tuli samast koolist Karl-Erik Volberg (mõlema õpetaja on Evelin Laanemets). Kolmandaks jäi Ivar Golubenko Hugo Treffneri Gümnaasiumist (õpetaja Eha Paabo).

Vanemas rühmas tuli esikohale Tallinna Tõnismäe Reaalkooli abiturient Artemi Smõšljajev (õpetaja Lidia Rõbnikova). Temale järgnesid teisel kohal Mihkel Tali Hugo Treffneri Gümnaasiumist (õpetaja Eha Paabo) ja kolmandal Karl Johann Külv Tallinna Reaalkoolist (õpetaja Andrus Kangro). Võistluse tulemusi arvestatakse keemiaolümpiaadi lõppvooru ja valikvõistlusele kutsumisel.

Vanemas rühmas olid kõik ülesanded tänavu omavahel seotud. Esimese lahendamisel sai selgeks, et käesoleva aasta gaasi hinnaga on vesinikutehnoloogia konkurentsivõimeline alternatiiv isegi maja kütmiseks. Seejärel vaadati üle vesiniku, ammoniaagi ja lämmastikhappe tootmist ning uuriti ka superhappeid. Peale seda tuli lahendada neli ülesannet lantanoidide keemiast ja võistlus lõppes õpilaste jaoks osonolüüsi analüüsiga.

„Osonolüüsi ülesanne valmistas eelmisel aastal õpilastele palju raskusi, kuid sel võistlusel sai see ümber tehtud,“ selgitas keemiaolümpiaadi žürii esimees Vladislav Ivaništšev. Tema sõnul oli ülesanne tänavu vanema rühma lemmikute hulgas, kuhu kuulusid ka superhapete ja lantanoidide keemia uurimine. „Nooremale rühmale oli osonolüüsi ülesande lihtsustatud versioon samuti meeltmööda, esile toodi ka vesiniksulfiidi eemaldamise ja vase reaktsioonide ülesandeid,“ lisas Ivaništšev.

Keemiaolümpiaadi žürii tunnustab kõiki osalenud õpilasi ja nende õpetajaid. Kõik ülesanded koos tulemustega on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Lisateave: Vladislav Ivaništšev, keemiaolümpiaadi žürii esimees, vladislav.ivanistsev@gmail.com