Keemiaolümpiaadi lõppvoor – pingest särisev nädalavahetus, kus selgusid rahvusvaheliste olümpiaadide võistkonnad

Keemiaolümpiaadi lõppvoor – pingest särisev nädalavahetus, kus selgusid rahvusvaheliste olümpiaadide võistkonnad

22.−23. märtsil toimus Tartus 66. üleriigilise keemiaolümpiaadi lõppvoor.  Lõppvoorus osales 95 9.−12. klassi õpilast, kes olid sinna kutsutud olümpiaadi piirkonnavooru ja keemia lahtise võistluse tulemuste põhjal. Lisaks tuli lõppvoorus väga edukalt esinenud õpilastel näidata oma teadmisi 24. märtsil toimunud valikvõistlusel, kus selgusid rahvusvahelistele olümpiaadidele sõitvad õpilased.

Lõppvoor koosnes teooria- ja eksperimentaalvoorust. Teist aastat järjest oli 9. ja 10. klasside õpilaste teoreetiliste ülesannete komplekt ühine. See koosnes üheksast ülesandest, millest arvesse läksid kuue kõige paremini lahendatud ülesande tulemused.

9. klasside õpilased lahendasid kõige paremini elulist ülesannet maasikataimede väetamise kohta. Selle ülesande valisid lahendamiseks kõik õpilased. 10. klasside õpilaste seas oli aga populaarseimaks ja ka kõige paremini lahendatud ülesandeks arvutusülesanne, kus tuli hinnata raua tootmise energeetilisi aspekte ning leida selle sisaldus täppismõõteriistade osade valmistamiseks kasutatavas sulamis invar. Mõlemate klasside õpilastele osutus kõige raskemaks nuputamisülesanne, kus tuli tuvastada müstilised soolad ja nende lagunemisel tekkivad gaasid.

11. ja 12. klasside õpilaste ülesannete lahendatavus oli väga sarnane. Kõige paremini lahendati analüütilise keemia ülesannet, kus infrapuna- ja tuumamagnetresonantsspektrite abil tuli tuvastada analüüsiks võetud ühend. Samas kõige keerukam oli õpilastele Meldrumi happe, mis on orgaanilises sünteesis laialdaselt kasutatav reagent ning mille struktuur tuvastati alles 40 aastat pärast esmakordset sünteesi, ülesanne.

Eksperimentaalses voorus määrasid 9. ja 10. klasside õpilased Tartu kraanivee karedust. 11. ning 12. klasside õpilased sünteesisid aga piirkonnavooru teoreetiliste ülesannete jätkuks praktikumis estrit.

Selle aasta keemiaolümpiaadi võitjaks tuli

9. klassi arvestuses: Uku Andreas Reigo Miina Härma gümnaasiumist (õpetaja Helle Sorge);

10. kassi arvestuses: Martin Rahe Tallinna reaalkoolist (õpetaja Martin Saar);

11. klassi arvestuses: Hanna-Riia Allas Hugo Treffneri gümnaasiumist (õpetaja Eha Paabo);

12. klassi arvestuses: Andreas Must Tallinna reaalkoolist (õpetaja Andrus Kangro).

Täielikud tulemused koos ülesannete ja lahendustega leiab TÜ teaduskooli lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/keemiaolumpiaad

Olümpiaadi lõppvooru tulemuste põhjal moodustati nimekiri kandidaatidest, kes võistlesid kohe lõppvoorule järgnenud pühapäeval valikvõistlusel. Valikvõistluse tulemuste põhjal selgusid 12 õpilast, kellest 8 (Nikita Žoglo Tallinna Õismäe vene lütseumist, Hanna-Riia Allas Hugo Treffneri gümnaasiumist, Mikael Rinne Tallinna Tõnismäe reaalkoolist ja Andreas Must, Andreas Simson, Kaarel Kivisalu, Martin Rahe ning Kadri Muuga Tallinna reaalkoolist) osalevad Balti keemiaolümpiaadil ja 4 (Karim Muhhamedjanov Tallinna 53. keskkoolist, Filipp Petuhhov Tallinna Tõnismäe reaalkoolist, Anna Pauliina Rumm Tallinna reaalkoolist ning Kristi Koitla Gustav Adolfi gümnaasiumist) 53. Mendelejevi olümpiaadil (21.−27. aprill Venemaa). Selleaastane Balti keemiaolümpiaad, toimub 11.−13. aprillil Tartus ning selle tulemuste põhjal valitakse võistkond, mis esindab Eestit 51. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil Prantsusmaal (21.−30. juuli).

Keemiaolümpiaadi korraldamist rahastas haridus- ja teadusministeerium ja teostas TÜ teaduskool koos TÜ keemia instituudiga. Olümpiaadi toetasid TBD Biodiscovery (eriauhinnad parimatele praktikumi tegijatele, kelleks 9.−10. klasside arvestuses oli Martin Rahe ja 11.−12. klasside arvestuses Hanna-Riia Allas) ja Baltika Grupp (riietab rahvusvahelise olümpiaadi võistkonna).

Piirkonnavooru parimatele 8. klassi õpilastele korraldab TÜ teaduskool 19. aprillil huvipäeva.

Lisainfo: Ida Rahu, komisjoni esimees, ida.rahu.001@gmail.com.

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee

 

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse