Keemiaolümpiaadi lõppvoorus lahendati elulisi ülesandeid

31. märtsil ja 1. aprillil toimus Tartus 64. üleriigilise keemiaolümpiaadi lõppvoor.  Lõppvoorus osales 99 9.-12. klassi õpilast, kes olid sinna kutsutud olümpiaadi piirkonnavooru ja keemia lahtise võistluse tulemuste põhjal.

Lõppvoor koosnes teooria- ja eksperimentaalvoorust. Esimesel päeval toimus 5 tundi kestev ülesannete lahendamine, kus õpilased näitasid üldisi keemiaalaseid teadmisi. Teisel päeval tegid 10 parimat igast vanuserühmast laboratoorse töö.

Põnevamatest žürii ettevalmistatud ülesannetest toob keemiaolümpiaadi komisjoni esimees Lona-Liisa Pruks välja 9. kl ülesande, kus oli teemaks keskkonnakeemia ja jätkusuutlik põllumajandus. Teades, et tänapäeval kasutatakse ca 1⁄3 maailmas toodetavast inimtoiduks sobivast viljast loomakasvatuses, pidid õpilased leidma, kui mitmele inimesele jaguks loomasöödaks kasvatatud maisist päevase süsivesikute vajaduse katmiseks.
10. klassi õpilased uurisid köögikeemia valdkonnas säilitusainete (sidrunhappe ja bensoehappe) sisaldust multimahlajoogis ning 9.-10. klassi praktikumis määrati samade ainete sisaldust Isostari spordijoogis.
11. ja 12. klassi õpilased pidid seevastu tuvastama LCD ekraanidele konkureeriva OLED tehnoloogias kasututavat fosforestseeruvat metalli, milleks osutus iriidium.

Selle aasta keemiaolümpiaadi võitjaks tuli

9. klassi arvestuses: Kadri Muuga Kadrioru saksa gümnaasiumist;

10. kassi arvestuses: Hanna-Riia Allas Tartu Veeriku koolist;

11. klassi arvestuses: Richard Luhtaru Hugo Treffneri gümnaasiumist;

12. klassi arvestuses: Paul Kerner Tallinna Tõnismäe reaalkoolist.

Täielikud tulemused koos ülesannete ja lahendustega leiab TÜ teaduskooli lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/keemiaolumpiaad

Olümpiaadi lõppvooru tulemuste põhjal moodustati ühtlasi nimekiri kandidaatidest, kes hakkavad valikvõistlusel püüdlema kohta Eesti võistkonnas, et esindada riiki Balti keemiaolümpiaadil ja 49. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil. Sel aastal toimub rahvusvaheline keemiaolümpiaad 6. – 15. juuli Tais.

Keemiaolümpiaadi korraldamist rahastas haridus- ja teadusministeerium ja teostas TÜ teaduskool koos TÜ keemia instituudiga. Olümpiaadi toetasid TBD Biodiscovery (eriauhind parimale 11.-12. kl praktikumi tegijale, kelleks oli Siim Kaukver Tallinna reaalkooli 11. klassist), NPM Silmet AS ja Baltika Grupp (riietab rahvusvahelise olümpiaadi võistkonna).

Piirkonnavooru parimatele 8. klassi õpilastele korraldab TÜ teaduskool 13. aprillil huvipäeva.

Lisainfo: Lona-Liisa Pruks, olümpiaadikomisjoni esimees, lona.pruks@gmail.com.

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee