Keemiaolümpiaadil võidutsesid Tallinna Reaalkooli õpilased

Tartu Ülikooli keemia instituudis oli 23.–24. märtsil 2018 keemiaolümpiaadi lõppvoor, kus 9.–12. klasside õpilased lahendasid nii teoreetilisi kui praktilisi ülesandeid. Neljas vanuserühmas noppisid seitse auhinnalist kohta Tallinna Reaalkooli õpilased.

Olümpiaadi lõppvoorus osales 100 õpilast, kes olid piirkondlikes voorudes jõudnud 25 parima sekka. Esimesel päeval lahendasid koolinoored teoreetilisi ülesandeid. 9.–10. klassi õpilaste lemmikülesanded olid äikese ajal toimuvast reaktsioonist hapniku ja lämmastiku vahel ning toidupakkide soojendamiseks kasutatavatest keemilistest segudest tingimustes, kus see pole võimalik tavapäraste meetoditega. 11.–12. klassi õpilastele meeldis enim klassikaline tundmatu aine X leidmise ülesanne, kus tuvastatavaks molekuliks oli naftaleen. Teisel päeval määrasid 9.–10. klassi õpilased praktilises voorus tiitrimise teel apteegis müügiloleva vesinikperoksiidi massiprotsendilist sisaldust ja 11.–12. klassi õpilased tegid orgaanilist sünteesi.

Tulemusi hinnati klasside kaupa. Parimad noored keemikud on Martin Rahe (9. klass) ja Kadri Muuga (10. klass) Tallinna Reaalkoolist, Mikael Rinne (11. klass) Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist ja Juri Volodin (12. klass) Tallinna Õismäe Vene Lütseumist. Tallinna Reaalkooli õpilased panid kinni esikolmiku nii 9. kui 10. klasside arvestus, lisaks teise koha 12. klasside arvestuses. Tulemuste protokolle saab vaadata teaduskooli veebilehelt.

"Soovime tänada ja tunnustada neid õpetajaid, kelle õpilasi pääseb igal aastal lõppvooru silmapaistvalt palju," lausus keemiaolümpiaadi komisjoni esimees Lona-Liisa Pruks. "Tänavu oli lõppvoorus kõige enam Tallinna Reaalkooli ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpetaja Martin Saare, Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpetaja Eha Paabo ja Tallinna Reaalkooli õpetaja Andrus Kangro õpilasi."

Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan professor Peeter Burk õnnitles kõiki lõppvooru jõudnud õpilasi, sest nad on automaatselt vastu võetud valdkonna õppekavadele. Parimad õpilased osalevad 30. märtsist 3. aprillini treeninglaagris, kus valitakse välja noored, kes esindavad Eestit Balti keemiaolümpiaadil Lätis, 50. rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil Tšehhis ja Slovakkias ning Mendelejevi olümpiaadil Valgevenes.

Keemiaolümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Koostööpartnerid ja toetajad olid Eesti Energia, Estko ja NPM Silmet. Olümpiaadi rahastas Haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Lona-Liisa Pruks, keemiaolümpiaadi komisjoni esimees, lona.pruks@gmail.com, telefon 5904 4909

Teate edastas: Eva-Liisa Orula, Tartu Ülikooli teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, eva-liisa.orula@ut.ee, telefon 737 5889