Autor:
Mihkel Pajusalu

Kuld- ja hõbemedalid Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaadilt

30. aprillist 5.maini toimus Riias Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES 2023 (ingl European Olympiad of Experimental Sciences). Tihedas konkurentsis, kus omavahel võtsid mõõtu 45 tiimi 23 riigist, pälvisid Eesti õpilasvõistkonnad kuld- ja hõbemedalid.

Kahes voorus toimuva eksperimentaalse võistluse ülesannetes on integreeritud bioloogia, füüsika, keemia ja matemaatika probleemid. Eduka tulemuseni jõudmiseks on väga olulised õpilaste eksperimentaalsed oskused ja tiimiliikmete omavaheline koostöö. Olümpiaadi kolmeliikmelistesse võistkondadesse lubatakse õpilased, kes saavad 17-aastaseks võistluse toimumise aastal või hiljem, mille tõttu osaletakse Eestist tavaliselt 9. ja 10. klassidest.

Eesti oli käesoleva aasta olümpiaadil väga edukas. Võistkond, mille koosseisu kuulusid Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkoolist ning Mihkel Tali ja Violeta Jürgens Hugo Treffneri Gümnaasiumist, sai koondarvestuses kuuenda koha ja kuldmedalid. Nende järel, seitsmendal kohal pälvisid hõbemedalid Merilis Moppel Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist ja Jelizaveta Štšura Narva Keeltelütseumist.

Esimesel võistluspäeval lahendasid õpilased laulmise ja tantsimisega seotud probleeme, teisel päeval olid eksperimendid kurgikasvatusest. Laulmisega seoses pandi pardipeibutusvilest ja torudest kokku seade, mis matkis täishäälikute moodustamist. Kurgikasvatuse eksperimendid olid seotud hüdropoonilise taimekasvatusega. Mentorid külastasid Riia lähedal asuvaid Getlini EKO kasvuhooneid, kust olid saanud inspiratsiooni ülesannete koostajad, sest seal toimub tomatite ja kurkide hüdropooniline kasvatamine.

Olümpiaad ei too noori teadushuvilisi üle Euroopa kokku ainult võistlemiseks. Õpilastele korraldati ühiseid matku, mänge ja muuseumikülastusi, ühtlasi jagati oma eluruumi teisest riigist pärit võistlejaga. Eriti aktiivselt osalesid õpilased kultuuriõhtul, kus õpiti üheskoos teiste rahvaste tantse ja maitsti kaasatoodud rahvussööke. Eesti õpilased pakkusid kultuuriõhtul kama, silmusid ja kiluvõileibu, mis osutusid väga populaarseteks.

Olümpiaadi üldvõitjaks tuli mõlema võistkonnaga kuldmedalid pälvinud Saksamaa. Kuldse tunnustusega naasid koju veel õpilased Ungarist, Tšehhist ja Luksemburgist. EOES põhikorraldaja oli sel aastal Riia Stradiņši Ülikool. Tänavu kolmandat korda toimunud võistlus on 2003. aastal alustatud Euroopa liidu loodusteaduste olümpiaadi mantlipärija.

Eesti õpilaste osalemist olümpiaadil toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Võistkonnaga käisid mentoritena kaasas riigisisese loodusteaduste olümpiaadi žürii liikmed Mihkel Pajusalu, Karin Hellat ja Ülle Kikas.

Galerii: EOES 2023

Eesti õpilaste autasustamine:

Toimus vene keel võõrkeelena olümpiaadi lõppvoor

12. märtsil toimus Tallinna Ülikoolis Vabariikliku vene keel võõrkeelena olümpiaadi lõppvoor.
Matemaatikaolümpiaadi lõppvooru I järgu medalistid

Matemaatikaolümpiaadi lõppvooru ülesanded osutusid oodatust keerulisemaks

Keemia olümpiaadi osalejad

Edukuse keemiline valem - ülevaade 71. keemiaolümpiaadi lõppvoorust