Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor oli sel korral puiduteemaline

Samal ajal kui suur osa Eesti üldsusest rallietappi vaatas, toimus 5. septembril Tartu Ülikooli Chemicumi õppelaborites loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor.

Olümpiaad pidi algselt toimuma kevadel, kuid lükkus koroonapiirangute tõttu septembrisse – seoses viirusepuhangu raugemisega Tartus õnnestus kauaoodatud üritus sügiskuu esimesel laupäeval lõpuks teoks teha. Arvestades viiruse jätkuvat levikut Eestis, rakendas žürii siiski teatud piiranguid. Koosveedetud aja minimeerimiseks lühendati olümpiaadi lõppvooru ja vähendati ruumide täituvust, lisaks jagati õpilastele kaitsemaske ja tagati ligipääs desinfitseerimisvahenditele. Esmakordselt toimus olümpiaadi lõpetamine videokonverentsi vormis ning diplomid ja auhinnad saadetakse õpilastele tagantjärgi.

Kokku osales lõppvoorus 37 loodusteaduste huvilist üle Eesti, kes eelmisel õppeaastal õppisid 7.–9. klassis. Vastavalt piirkonnavooru tulemustele kutsuti lõppvooru õpilasi kõigist Eesti maakondadest.

Olümpiaadi peasponsorist Graanul Invest inspireeritult oli selle aasta lõppvooru teemaks puit. Olümpiaadi juhatas sisse Graanul Investi teadus- ja arendusjuhi Peep Pitki põnev loeng ettevõttes arendatavatest uutest ja keskkonnasõbralikest tehnoloogiatest, mis aitavad keemia- ja materjalitööstuses naftat puiduga asendada. Juttu tuli ka puitmaterjali väärindamisest laiemalt. Lõppvooru eksperimentaalsed ülesanded sisaldasid puu sisestruktuuri uurimist, puuliikide määramist lehtede järgi, erinevate puuliikide puidu tiheduse ja veeimamise võrdlemist ning puutuha keemilise koostise uurimist. Pärast individuaalset võistlust said osalejad lahendada võistkondlikku puiduviktoriini.

Eesti loodusteaduste olümpiaadi üldvõitjaks tuli piirkonna- ja lõppvooru kokkuvõttes Liisa Pata Tallinna Reaalkoolist, 2. koha saavutas tema koolikaaslane Tobias Palm, kes oli ühtlasi edukaim eksperimenteerija lõppvoorus. 3. koha teenis välja Lisette-Liis Loorits Tallinna Inglise Kolledžist. Noorema vanuseastme võitjaks tuli kokkuvõttes Mihkel Tali Tartu Kivilinna Koolist, kellele kuulus üldarvestuses tubli kuues koht.

Loodusteaduste olümpiaadi žürii tänab kõiki õpetajaid, kes õpilasi lõppvooruks ette valmistasid, sponsoreid Graanul Invest, Rein Zubsberg ja Mark Gimbutas ning kõiki teisi, kes lõppvoorule kaasa aitasid.

Loodusteaduste olümpiaadi läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Mihkel Pajusalu, Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii esimees, mihkel.pajusalu@ut.ee