Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoorus tuli määrata happesust

Tartu Ülikooli Chemicumi õppelaborites toimus laupäeval, 23. aprillil Eesti loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor, kus osales 45 õpilast üle Eesti. Vastavalt piirkonnavooru tulemustele kutsuti õpilasi võistlema kõigist Eesti maakondadest.

Käesoleva aasta olümpiaadi temaatika oli motiveeritud Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis arendatavatest sensoritest, mille eesmärk on lähitulevikus uurida Veenuse atmosfääri tingimusi. Õpilased pidid iseseisvalt viima läbi katseid, et simuleerida sensori tööd Veenuse pilvetilkade happesuse määramisel. Selleks ehitati valitud komponentidest koosnev valgusdioodil põhinev valgusti, mida kasutati kahe tundmatu proovi happesuse määramiseks.

„Lõppvoorus kasutati küll samu metoodikaid, kuid need said tehtud õpilastele ohutuks,“ selgitas žürii esimees Mihkel Pajusalu, kes on ühtlasi ka „Venus Life Finder" projekti Eesti meeskonna juht. Selle tõttu jäid lõppvooru eksperimentidest välja päris keskkonnas leiduvad kontsentreeritud väävelhappe tilgad. Päeva teises eksperimendis uuriti taimekudede põhjal, kuidas taimed olid happelises keskkonnas kohanenud.

Eksperimentidel ja nende tulemuste analüüsil põhinenud lõppvooru tagasisides tõid õpilased esile seda, et lahendatud ülesanded olid huvitavad ja praktilised. Osalejatele meeldis, et ülesanded olid seotud hetkel teaduses toimuvaga ja võimaldasid teha mitmeid põnevaid katseid.

Eesti loodusteaduste olümpiaadi üldvõitjaks tuli tänavu Raul Pata Gustav Adolfi Gümnaasiumist. Temale järgnes Tallinna 21. Kooli õpilane Kirke Arukaevu ja kolmanda koha pälvis Ivan Dukatš Narva Keeltelütseumist. Nooremas vanuseastmes ehk 7. klasside seas saavutas üldvõidu Jan Hendrik Järvemets Pärnu Mai Koolist. Lõppvoorus sai kõige edukama tulemuse Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane Rasmus Randmäe. Olümpiaadi lõppvooru ja koondtulemused on nähtavad teaduskooli kodulehel.

Igal õppeaastal korraldatav loodusteaduste olümpiaad on mõeldud 7. ja 8. klassi õpilastele, kuid osaleda saavad ka vanemate klasside õpilased, kes lõppvooru toimumise aastal on 15-aastased või nooremad.

Žürii tänab kõiki õpetajaid, lapsevanemaid ja juhendajaid, kes õpilasi lõppvooruks ette valmistasid. Samuti võistluse peasponsorit Graanul Investi pikaajalise toetuse eest.

Loodusteaduste olümpiaadi läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool. Võistlus toimus koostöös Tartu Ülikooli teaduskooli Uurimislabori ja Tartu observatooriumiga.

Lisateave: Mihkel Pajusalu, Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii esimees, mihkel.pajusalu@ut.ee