Loodusteaduste olümpiaadi parimad selgusid Tartus toimunud eksperimentaalvoorus

17.-18. septembril toimus Tartu Ülikooli Chemicumis Eesti loodusteaduste olümpiaadi eksperimentaalvoor, kuhu olid kutsutud teooriavoorus, 5.märtsil parimaid tulemusi näidanud õpilased. Lõppvoorus osales 54 õpilast.

Lõppvoorus oli õpilastel aega eksperimentaalsete ja teoreetiliste ülesannete lahendamiseks viis tundi, mille käigus uuriti Kõnnu raba võimaliku saasteprobleemi. Rabaveeproovide elektrijuhtivuse mõõtmiste kaudu sai kindlaks teha, kas raba servast leitud jäätmetsisternist oli lekkinud kemikaale, mis rabavee koostist muutsid. Rabalaukast leitud traadikerade identifitseerimisel saadi teada, milliste metallidega oli tegu ning kas nende hulgas oli ka raskmetalle. Katsetati sedagi, kas ja millisel määral suudab turvas siduda raskmetallide ioone. Turbasambla tundmine andis õpilastele võimaluse näidata oma oskusi töötamisel mikroskoobiga.

Kõige paremini said lõppvooru ülesannete lahendamisega hakkama Hanna-Riia Allas Tartu Veeriku koolist. Talle järgnesid Kaarel Kivisalu Tallinna reaalkoolist, Daniil Vaino Narva Keeltelütseumist ning Anna Krupina Tallinna Õismäe Vene Lütseumist. Kuna samad õpilased olid samas järjestuses edukad ka teooriavoorus, on nad ka tänavuse Eesti loodusteaduste olümpiaadi üldarvestuse parimad.

„Järjekordselt leidis kinnitust, et meie noored loodusteaduste huvilised olid lõppvõistluseks hästi valmistunud ning osalemine olümpiaadil andis kõigile põneva katsetamise kogemuse,“ ütles olümpiaadi žürii liige Karin Hellat.

Kõigi voorude tulemused leiab lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/loodusteadused

Koondtulemuste põhjal selgus ühtlasi Eesti võistkond tänavuseks Indoneesias, Bali saarel toimuvaks rahvusvaheliseks loodusteaduste olümpiaadiks. Eesti võistkonda kuuluvad Hanna-Riia Allas, Kaarel Kivisalu, Daniil Vaino, Anna Krupina, Konstantin Dukatš ja Andreas Simson. Võistkonda valiti parimad õpilased, kelle sünniaasta on 2001 või hilisem.

Olümpiaad lõppes humoorika viktoriiniga metallide, soode ja rabade teemal, kus õpilastel oli võimalus end võistkondlikult proovile panna olümpiaaditemaatika tundmises. Iga osaleja sai meeneks turbasambla näidise, mis uurimisobjektina oli ka lõppvõistluse fookuses.

Loodusteaduste olümpiaadi ülesanded integreerivad keemiat, füüsikat ja bioloogiat. 2016.aastal toimunud võistlusel said osaleda õpilased sünniaastaga 2001 või hiljem, samuti varasema sünniaastaga 7. ja 8. klasside õpilased.

Loodusteaduste olümpiaadi läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris TÜ teaduskool.

Lisainfo: Siiri Velling, TÜ lektor ja teadur, ELO žürii esimees, tel: 737 5173, e-kiri: siiri.velling@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee