Autor:
Jaanus Uibu

Loodusteaduste olümpiaadil uurisid võistlejad piima, piimatooteid ja taimseid jooke

Nädalavahetusel võistlesid väljapaistvad 7.–8. klassi noored loodusainete tundjad loodusteaduste olümpiaadi lõppvoorus. Võistluse teemaks oli sel korral piim. Kokku osales olümpiaadi eksperimentaalses voorus 52 õpilast ja teoreetilises voorus, mis toimus 2023. aasta novembris 558 õpilast. 

Võistlejatel tuli teha kaks katset: esmalt määrata piimatoodete tihedus enda valmistatud areomeetriga ja seejärel tuvastada spektrofotomeetriga toodete valgusisaldus. Õpilased pidid mõõteseadmed ise kokku panema ja kalibreerima ning koostama kalibreerimisgraafikud, et määrata nende abil vajalikud parameetrid. Põnevust tekitas tiheduse määramise katsesse lisatud uudistoode Maias, mis oli valmistatud žüriiliikmete retsepti järgi kondenspiima baasil ja mida osalejad said pärast võistlust ka maitsta. 

Võistlusvälisel ajal külastasid õpilased Tartu tähetorni, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ning Eesti Maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetooli laboreid. Järgmisel päeval toimus olümpiaadi pidulik lõpetamine, kus õpilasi tervitas teaduskooli direktor Ana Valdmann ning loenguga „Kogu tõde piimast“ esines Eesti Maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppejõud Vilma Tatar. 

Eesti loodusteaduste olümpiaadi üldvõitjaks tuli Tartu Kivilinna Kooli õpilane Markus Vurm, kes sai kuldmedali. Markus oli ühtlasi parim teoreetilises voorus ja pälvis parima graafiku eriauhinna. Olümpiaadiks valmistumisel olid talle abiks õpetajad Gerle Konsap, Riina Reiljan ja Piret Pohla. Väga napi vahega sai hõbemedali Oliver Paidra Gustav Adolfi Gümnaasiumist, pronksmedali viis koju Elis Lukner Tartu Veeriku koolist (õpetaja Gert Lees). 7. klasside arvestuses sai kuldmedali Tallinna Reaalkooli õpilane Mattias Ilp, kel aitasid valmistuda õpetajad Reivo Maasik, Tiina Talvi ja Aile Neiman. Eksperimentaalvooru parim ja kokkuvõttes neljas oli Kristjan Lepp Ülenurme Gümnaasiumist. Võistluse tulemused on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli veebilehel.  

Image
Loodusteaduste olümpiaadi üldarvestuse esikolmik ja 7. klasside võitja. Vasakult: noorema vanuseastme võitja Mattias Ilp (Tallinna Reaalkool, 7. kl), üldarvestuses teise koha saanud Oliver Paidra (Gustav Adolfi Gümnaasium, 8. kl), üldvõitja Markus Vurm (Tartu Kivilinna Kool, 8. kl) ja kolmanda koha saanud Elis Lukner (Tartu Veeriku kool, 8. kl). Taamal loodusteaduste olümpiaadi žürii esimees Mihkel Pajusalu

Olümpiaadi 15 edukamat osalejat said kutse augustis toimuvale rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi IJSO 2024 valikvõistlusele. IJSO 2024 toimub detsembris Rumeenias Bukarestis.

Õpilased andsid seekordsele olümpiaadile head tagasisidet. Peaaegu kõik osalejad leidsid, et olümpiaadil osalemine oli nende jaoks kasulik kogemus, enamus jäi rahule ka ülesannete vormi ja sisu, töökohtade ning katsevahenditega. „Ülesanded meeldisid, polnud selliseid varem teinud. Ei olnud liigset pinget,“ ütles lõppvoorus osalenud õpilane. Lisaks hindasid võistlejad Chemicumi kohviku toitu ja olümpiaadi assistentide tööd. Õpilaste hinnangul olid tänavused eksperimendid huvitavad, kuid pigem lihtsad.

Eesti loodusteaduste olümpiaadi korraldavad TÜ teaduskool ja Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii. Katsetatavad piimatooted ja taimsed joogid pärinesid sponsoritelt Nordic Milk OÜ, mis valmistab Tere, Farmi ja Deary kaubamärkidega tooteid, ja Valio Eesti AS, mille Laeva meiereis valmivad Alma tooted. Sponsorid lisasid võistlusjookidele ka oma ettevõtete uudistooteid, mida õpilased pärast lõputseremooniat auhindadena koju kaasa said. Olümpiaadikorraldajad tänavad Eesti Maaülikooli, Tartu tähetorni ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi.

 

 

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

Seksuaalhariduse teemaline konverents "Esimene suudlus"

Konverentsil „Esimene suudlus“ arutleti noorte ootuste üle seksuaalharidusele

Rahvusvaheline filosoofiaolümpiaad Helsinkis

32. rahvusvahelisel filosoofiaolümpiaadil arutleti demokraatia teemadel