Lõppvoor võttis kokku Eesti matemaatikaolümpiaadi hooaja

Juunikuus toimunud matemaatikaolümpiaadi lõppvoorus võtsid omavahel mõõtu Eesti parimad noored matemaatikatundjad. Teist aastat järjest toimus olümpiaad hajutatult – traditsioonilise toimumispaiga Tartu asemel lahendati ülesandeid suuremates keskustes üle Eesti.

Lõppvoorus osales 94 õpilast, kel tuli viie tunni jooksul lahendada viis ülesannet matemaatika eri valdkondadest, nagu arvuteooria, algebra, diskreetne matemaatika ja geomeetria. Näiteks pidid õpilased ühes ülesandes uurima Sudoku mõistatustes esinevat seaduspära.

Klasside arvestuses on selleaastase olümpiaadi parimad järgmised:
9. klass: Aleksei Jemeljanov Narva Keeltelütseumist,
10. klass: Bronislav Shatil Narva Keeltelütseumist (8. klassi õpilane, kes võistles 10. klassi arvestuses),
11. klass: Kristjan-Erik Kahu Hugo Treffneri Gümnaasiumist (10. klassi õpilane, kes võistles 11. klassi arvestuses),
12. klass: Martin Rahe Tallinna Reaalkoolist.

Täielikud tulemused ning ülesanded ja nende lahendused leiab matemaatikaolümpiaadi lehelt.

Võitjate autasustamine toimub 29. augustil, kui on võimalik kõik õpilased taas kokku kutsuda.

Matemaatikaolümpiaadi komisjoni esimehe Markus Rene Pae sõnul oli möödunud õppeaasta kahtlemata keeruline nii õpilastele kui ka korraldajatele. „Õnneks oleme suutnud oludega kiiresti kohaneda ja sel õppeaastal ei jäänud ära mitte ükski matemaatikaolümpiaadi juhendisse kuuluv võistlus. Saadud kogemused võimaldavad meil järgmistel õppeaastatel vähemalt sama hästi võistlusi korraldada, toimugu need kas täiesti virtuaalselt, auditoorselt või hajavormis,“ muljetas Pae.

Õpilaste enda sõnul pole möödunud õppeaasta nende olümpiaaditeadmisi eriti mõjutanud. Ilmekaks näiteks sellest on 12. klasside tulemused, mille puhul keskmine punktisumma oli tänavu 21,2 punkti 35-st. Seda on rohkem kui üldine keskmine punktiskoor varasematel aastatel.

Kui tavaliselt valitakse lõppvooru tulemuste põhjal kandidaadid rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi võistkonda, siis sel aastal korraldati selleks maikuus valikvõistlus, kuhu kutsuti õpilased varasemate võistluste põhjal. Rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimub 14.–24. juulini veebi teel. Olümpiaadi korraldaja on sel aastal Venemaa. Eestit esindab kuueliikmeline võistkond koosseisus Martin Rahe, Kristjan-Erik Kahu, Ralf Joosep Kask (Tallinna Reaalkool), Andres Alumets (Pärnu Koidula Gümnaasium), Aleksei Ganyukov (Narva Pähklimäe Gümnaasium) ja Marko Tsengov (Tallinna Reaalkool).

Matemaatikaolümpiaad on üks vanemaid olümpiaade Eestis. Sellel on kolm vooru: kooli-, piirkonna- ja lõppvoor. Piirkonnavooru tööde alusel moodustatud üleriigilise pingerea alusel kutsutakse lõppvooru igal aastal ligi 100 osalejat 9.–12. klassist. Olümpiaadisüsteemi kuulub ka kaks lahtist võistlust, mille tulemuste alusel on võimalik lõppvooru pääseda. Arvestust peetakse klasside kaupa. Lisaks sügavama matemaatikahuvi äratamisele õpilastes on olümpiaadi üks eesmärk innustada ka õpetajaid end ainealaselt täiendama.

Matemaatikaolümpiaadi žürii tänab Eesti Matemaatika Seltsi ja kõiki piirkondlikke korraldajaid, kes olümpiaadi toimumisele kaasa aitasid. Võistlust toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Markus Rene Pae, matemaatikaolümpiaadi komisjoni esimees, markus.rene.pae@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse