Matemaatikaolümpiaadi lõppvoorus kaaluti maskidest ja desovahenditest komplekteeritud kaste

13. juunil toimus 67. Eesti matemaatikaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 96 parimat ainetundjat. Algselt märtsis Tartus toimuma pidanud olümpiaad peeti riigis kehtiva olukorra tõttu kaks kuud hiljem 14 eri paigas üle terve Eesti.

Parimad matemaatikaülesannete lahendajad selgitati välja tavapärase võistlusformaadi alusel: viie tunni jooksul tuli leida lahendus viiele ülesandele. Näiteks tuli uurida laserikiire liikumist peeglitega kaetud ruumis ning leida kõik võimalikud maskide ja desovahenditega täidetud kastide massid, kui olid teada vaid üksikute kastipaaride massid.

Tänavuse võistluse parimad ehk I auhinna saajad olid:
9. klass – Aleksei Jemeljanov (8. klassi õpilane) Narva Keeltelütseumist, õpetaja Natalja Jemeljanova ja Aleksandr Sutõrin.
10. klass – Ilja Sobolev Narva Vanalinna Riigikoolist, õpetaja Tatjana Mihhailova; Aleksei Ganyukov (9. klassi õpilane) Narva Pähklimäe Gümnaasiumist, õpetajad Olga Grasheva ja Aleksandr Sutõrin.
11. klass – Martin Rahe Tallinna Reaalkoolist, õpetaja Helli Juurma.
12. klass – Hendrik Vija Miina Härma Gümnaasiumist, õpetaja Kristi Kreutzberg.

Žürii esimehe Härmel Nestra sõnul olid lõppvooru tulemused tänavu ootamatult nõrgad. Maksimumpunkte ja sellelähedasi skoore saavutasid ainult üksikud õpilased 11. ja 12. klassis. „Ülesanded ei tundunud žüriile liiga rasked, pigem kartsime mõnes klassis vastupidist, kuid see mulje osutus täiesti ekslikuks. Näiteks suhteliselt standardsete funktsiooniuurimise võtetega lahenduva 11. klassi 2. ülesande eest sai vaid üks õpilane täisskoori. Arvan, et sel aastal olid õpilased pikalt kestnud eriolukorra ja lõppvooru edasilükkumise tõttu vormist väljas,“ rääkis Nestra.

Žürii otsusega nimetati 22 õpilast Eesti võistkonna kandidaatideks rahvusvahelisele matemaatikaolümpiaadile. Ülemaailmse pandeemia tõttu toimub seekordne rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad 19.–26. septembril virtuaalsel kujul.

Kõiki I ja II järgu diplomi pälvinuid õpilasi autasustati stipendiumiga „Benoit Mandelbrot jälgedes“. Stipendiumi toetajad on Jaan Tallinn, Robert Kitt ning perekond Kadi Liis Saar ja Alexey Morgunov.

Täielikud tulemused ja ülesanded ning lahendused leiab matemaatikaolümpiaadi lehelt.

Matemaatikaolümpiaadi läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ja korraldas Tartu Ülikooli teaduskool koostöös TÜ Narva Kolledži, TalTechi olümpiaadikooli ja teiste partneritega üle Eesti.

Žürii avaldab suurt tänu kõigile, kes aitasid lõppvooru läbi viia.

Lisainfo: Härmel Nestra, žürii esimees, TÜ arvutiteaduse instituudi lektor, 5340 1682, harmel.nestra@ut.ee