Meie õpilased osalesid rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil

Selle aasta rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimus 6.-13. juulil Kaplinnas, Lõuna-Aafrika Vabariigis. Eesti võistkonda kuulusid Triinu Veeorg (TRK 11. klass), Oliver Nisumaa (TRK 10. klass), Simmo Saan (HTG 11. klass), Joonas Kalda (TRK 11. klass), Kaarel Hänni (TPL 8. klass) ja Joonas Jürgen Kisel (VHK 9. klass).

Meie parimana saavutas Oliver Nisumaa 15 punkti 42 võimalikust, talle järgnesid Triinu Veeorg ja Joonas Kalda 14 punktiga. Simmo Saan sai 7 punkti ning noored poisid Kaarel Hänni ja Joonas Jürgen Kisel vaid 1 punkti. Tavaliselt jäävad rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil Eesti parimate õpilaste tulemused umbes medalipiiri lävele: kord piisab medaliks napilt, kord jääb napilt puudu. Seekord realiseerus teine variant: pronksmedali piiriks kujunes 16 punkti, millest Oliver jäi vaid 1 ning Triinu ja Joonas vaid 2 punkti kaugusele.

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil antakse 2 päeva jooksul lahendada kokku 6 matemaatikaülesannet, mille lahendamise peamine raskus seisneb tuntud matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Seega ei piisa edukaks esinemiseks lihtsalt paljude faktide äraõppimisest. Igast riigist võib osaleda kuni 6 õpilast. Mitteametlikus riikide arvestuses, kus pannakse pingeritta võistkonna liikmete saadud punktide summad, jäi Eesti võistkond 101 riigi seas 74. kohale.

Seekordne rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad oli järjekorras 55. omataoline (alates aastast 1959 on ühel aastal olümpiaad toimumata jäänud), kuid alles esimest korda kohtusid Maa noored matemaatikavõlurid Aafrika päikese all. Juuli on Lõuna-Aafrikas talvekuu, kuid ilmad vastasid umbes meie keskmise maikuu omadele. Pidi siiski kogu aeg arvestama, et erinevalt meie ülipikkade päevade maiilmast langes seal temperatuur juba vara õhtul järsult, isegi kui keskpäevapäiksega ligi 20 kraadini oli kerkinud.