Meie õpilased toovad medaleid ja muid auhindu rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt

Selle aasta rahvusvaheline füüsikaolümpiaad toimus 10. - 17. juulil Zürichis. Kristjan Kongas pälvis võistluselt hõbe-, Taavet Kalda ja Jonatan Kalmus pronksmedali.  

Ligi 400 osalejaga võistlusel võitsid Eesti õpilased ühe hõbe- ja kaks pronksmedalit ning ühe aukirja. Meie õpilane Taavet Kalda võitis ka eriauhinna kõige loovama lahenduse eest eksperimendiülesandes.

Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil saavad nädalaks ajaks kokku maailma parimad ainetundjad - igast riigist kuni 5 õpilast. Ülesandeid lahendatakse kahel päeval: ühel on eksperimendi- ja teisel teooriavoor. Võistlusest võtsid osa ligi 90 riigi esindajad.

Eesti võistkonda kuulusid

Kristjan Kongas, Tallinna Reaalkool, 12. kl

Taavet Kalda, Tallinna Reaalkool, 11. kl

Jonatan Kalmus, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. kl

Paul Kerner, Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 11. kl

Airon Johannes Oravas, Tallinna Reaalkool, 10. kl

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena füüsikadoktorandid Mihkel Heidelberg ja Mihkel Kree. Õpilasi aitasid treeninglaagris olümpiaadiks ette valmistada ka Jaan Kalda ja Jaan Toots.

Tänavune olümpiaadi üldvõit läks Hiinasse (võitja tulemus 48,1 punkti 50-st). Meie parimana võitis hõbemedali Kristjan Kongas (37,8 p). Pronksmedali teenisid välja Taavet Kalda (29,4 p) ja Jonatan Kalmus (26,6 p). Aukirja vääriliselt esines Paul Kerner (18,4 p).

Lisaks medalitele anti välja ka eriauhindu. "Meie suureks üllatuseks võitis eksperimendiülesande kõige loovama lahenduse eest eriauhinna Taavet Kalda. Sisuliselt ehitas ta harilikust pliiatsist analoogsignaalide võimendi võnkumiste uurimiseks," selgitab Mihkel Kree.

Ülesannete temaatika puudutas näiteks füüsikaseadusi pöörlevas kosmoselaevas, kaasaegseid elektroonikakomponente, osakestefüüsikat. Kree sõnul on mõneti ootuspärane, et just Šveitsis toimunud olümpiaadil anti õpilastele ülesandeks relatiivsusteooriast lähtuvalt osakeste uurimine ja tuvastamine CERNi kiirendite ja detektorite põhimõttel.

Lisaks ülesannete lahendamisele korraldati õpilastele väljasõite näiteks CERNi, Šveitsi mägedesse, Liechtensteini. "Ekskursioonide eesmärk on lisaks oma riigi tutvustamisele ju anda õpilastele võimalus omavaheliste kontaktide loomiseks. Mul on hea meel, et tänu aprillis Tallinnas toimunud füüsikavõistlusele olid Eesti, Soome, Rootsi ja Läti võistkonnad omavahel juba tuttavad," sõnab Kree.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Mihkel Kree, võistkonna juhendaja, e-kiri: mihkel.kree@gmail.com.

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse