Moldova haridusministeeriumi esindajad tutvusid Eesti olümpiaadisüsteemiga

Möödunud neljapäeval, 10. novembril külastasid Tartu Ülikooli teaduskooli Moldova haridusministeeriumi testide ja olümpiaadi korraldamise osakonna esindajad, kes viibisid 7.–11. novembril Eestis õppevisiidil. Nende eesmärk oli tutvuda olümpiaadide korraldamisega Eestis.

Teaduskooli direktor Ana Valdmann ja olümpiaadide peaspetsialist Merle Rahkema andsid külalistele ülevaate olümpiaadisüsteemist Eestis. Kohtumise käigus selgusid olümpiaadide korralduses nii mitmedki sarnasused kui ka erinevused.

Erinevusena võib välja tuua, et Moldovas saavad olümpiaadide võitjad ja nende juhendajad riigilt auhinnaks ühekordse väikse stipendiumi. Moldova olümpiaadide korraldajad kuuluvad otse haridusministeeriumi alla, Eestis aga kõrgkoolide juurde.

Ühiseid jooni ilmnes mitmeid. Žüriiliikmed on reeglina ülikoolide teadlased või õppejõud, koolides ei arvestata olümpiaadil osalejate koormusega ja rahvusvahelised võistkonnad vajaksid hädasti psühholoogi tuge. Kuigi olümpiaadidel edukalt osalenud õpilastele pakutakse soodustingimusi ülikooli sisseastumisel nii Eestis kui ka Moldovas, suunduvad paljud rahvusvaheliste olümpiaadide võitjad ikkagi välismaale õppima.

Kohtumise organiseeris Anna Silem Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskusest (ESTDEV).

Lisateave: Ana Valdmann, Tartu Ülikooli teaduskooli direktor, 5565 2425, ana.valdmann@ut.ee