Nädalavahetusel selgusid baltikumi parimad õpilastest keemiatundjad

Miina Härma Gümnaasiumi abiturient Liis Siigur saavutas kolmanda koha Leedu pealinnas Vilniuses 21.23. aprillini toimunud Balti keemiaolümpiaadil. Kahekümne võistleja seast tuli esikohale Leedu õpilane Laimis Jurkėnas, kellele järgnes lätlane Daniils Kargins.

Üle kahe aasta taas korraldatud olümpiaadi esimesel päeval toimus eksperimentaalne voor, kus määrati tiitrimise teel naatriumsalitsülaadi kogust ja identifitseeriti katioone tundmatu koostisega lahustes. Järgneval päeval lahendati teoreetilisi ülesandeid, mille raames käsitleti anorgaanilist keemiat, elektrokeemiat, termodünaamikat, kristallokeemiat, keemilist kineetikat ja orgaanilist sünteesi.

Balti keemiaolümpiaadi Eesti võistkonna juhendaja Jörgen Metsiku hinnangul olid teooriaülesanded tänavu keskmisest mahukamad ja keerukamad isegi varasematest rahvusvahelistest võistlustest. Kõrge raskusaste avaldus ka käesoleva aasta tulemustes: olümpiaadi parim teooriatulemus oli ainult 33,73 punkti maksimaalsest 60 punktist.

Eesti õpilased olid edukamad praktilistes töödes, mis neile ka rohkem meeldisid. „Olümpiaad oli hästi korraldatud ja meie õpilaste hinnangul lõbus,“ sõnas Metsik. Võistlemisest pakkus puhkust meelelahutusprogrammi osana korraldatud orienteerumine, kus tutvuti Vilniuse linna vaatamisväärsustega.

Eesti kuueliikmelise võistkonna koosseisu kuulusid: Liis Siigur (Miina Härma Gümnaasium, 12. klass), Hendrik Matvejev (Miina Härma Gümnaasium, 12. klass), Artemi Smõšljajev (Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 11. klass), Mihkel Tali (Tartu Kivilinna Kool, 9. klass), Aleksei Ganyukov (Narva Pähklimäe Gümnaasium, 11. klass) ja Karl Johann Külv (Tallinna Reaalkool, 11. klass).

Võistkonda juhendasid Miina Härma gümnaasiumi keemiaõpetaja ja kirjastus Avita toimetaja Jörgen Metsik ning Imperial College Londoni meditsiinikeemia magistriõpingute neljanda aasta üliõpilane Siim Kaukver. Eesti võistkond selgitati välja õppeaasta jooksul toimunud kahe valikvõistluse alusel.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Jörgen Metsik, Balti keemiaolümpiaadi Eesti võistkonna juhendaja, jorgen.metsik@gmail.com