Oliver Nisumaa sai rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt pronksi

57. rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimus tänavu   6.-16. juulil Hongkongis Hiinas. Eesti võistkonna parimana sai Oliver Nisumaa võistluselt pronksmedali.

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil antakse 2 päeva jooksul lahendada kokku 6 matemaatikaülesannet, mille lahendamise peamine raskus seisneb matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Seega ei piisa edukaks esinemiseks lihtsalt paljude faktide äraõppimisest ja selgeks tegemisest, millel on suurem osakaal mõnede teiste aineolümpiaadide puhul. Rahvusvahelist matemaatikaolümpiaadi peetakse rahvusvaheliste olümpiaadide hulgas üheks prestiižseimaks. Võistlusest võttis rekordiliselt osa 602 õpilast 108 riigist. Igast riigist võib osaleda kuni 6 õpilast.

Hongkongi teadus- ja tehnoloogiaülikoolis toimunud võistluse Eesti võistkonda kuulusid:

Richard Luhtaru (Miina Härma Gümnaasium, 9. kl.)
Oliver Nisumaa (Tallinna Reaalkool, 12. kl.)
Hendrik Vija (Miina Härma Gümnaasium, 8. kl.)
Joonas Jürgen Kisel (Vanalinna Hariduskolleegium, 11. kl.)
Kaarel Hänni (Tallinna Reaalkool, 11. kl.)
Andres Unt (Tallinna Reaalkool, 12. kl.)

Võistkonna juhendajatena osalesid Tartu Ülikooli teadur Oleg Košik ja Cambridge’i Ülikooli doktorant Heiki Niglas ning vaatlejana tegi kaasa Michigani Ülikooli magistrant Ksenia Niglas.

Iga ülesande eest võis saada 7 punkti. Tänavu saavutas maksimumtulemuse (42 punkti) 6 õpilast Lõuna-Koreast, USA-st ja Hiinast. Meie parimana kogus 16 punkti ning saavutas sellega pronksmedali Oliver Nisumaa. Talle järgnesid 14 punktiga Richard Luhtaru ja Joonas Jürgen Kisel. Hendrik Vija kogus 11 punkti ja 9 punkti Kaarel Hänni. Richardile, Joonas Jürgenile ja Kaarlile omistati aukirjad, mis antakse matemaatikaolümpiaadil kõigile neile, kes ei võida medalit, kuid lahendavad vähemalt ühe ülesande maksimumpunktidele.

Mitteametlikus riikide arvestuses, kus pannakse pingeritta võistkonna liikmete saadud punktide summad, jäi Eesti võistkond 108 riigi seas 61. kohale. Võitis teist aastat järjest USA, teisele kohale tuli Lõuna-Korea, jättes kolmandaks kauaaegse valitseja Hiina.

Oleg Košiku sõnul võib Eesti õpilaste tulemustega rahule jääda, sest võideti medal ning alles 9. klassi lõpetanud Richard Luhtaru kahekordistas oma mullust punktiskoori ja suurepärase tulemuse tegi debütandina alles 14-aastane Hendrik Vija.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames külastati Victoria tippu, käidi Disneylandis ning kuulati USA külalisprofessori Frank Morgani loengut tasandi katmistest. Omal käel tutvuti Lantau saare imelise loodusega.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Oleg Košik, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur, oleg.koshik@ut.ee, 56916136.

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091