Õpilased tegid loodusteaduste olümpiaadil Eesti-teemalisi katseid

Tartus Chemicumis 21.–22. aprillil toimunud loodusteaduste olümpiaadil lahendasid õpilased Eesti vabariigi 100. aastapäeva teemalisi ülesandeid. Üldvõidu sai Tallinna Reaalkooli õpilane Mihkel Jakobson.

Loodusteaduste olümpiaadil võistles 43 põhikooliõpilast bioloogias, keemias ja füüsikas, lahendades Eesti vabariigi 100. aastapäeva teemalisi eksperimentaalseid ülesandeid. Õpilasfirma palvel, kes soovib valmistada tervisele kasulikke vetikaid sisaldavaid smuutisid, uurisid koolinoored mikrovetikaid. Füüsikas tegid õpilased plaani Eesti lipu heiskamiseks hüdraulilise süsteemiga ja arvutasid selleks vajalikke näitajad. Keemias pidid õpilased kümne lahuse hulgast leidma sellised, millest saadakse reaktsioonidega sinine, must ja valge sade.

Olümpiaadi esimese koha sai Mihkel Jakobson Tallinna Reaalkoolist. Teiseks jäi Miina Härma Gümnaasiumi õpilane Liis Siigur ja kolmandaks Tallinna Inglise Kolledži õpilane Peeter Aleksander Randla. Seitsmendate klasside õpilaste arvestuses sai parima tulemuse Gregor Ludvig Kikas Tallinna Reaalkoolist.

"Loodusteadustes on avastada veel väga palju, nii et olge innukad ja arendage ennast", julgustas noori Tartu Ülikooli füüsika instituudi professor Jaak Kikas.

Hea tulemuse saanud õpilaste hulgast valitakse välja Eesti esindajad detsembris Botswanas toimuvale rahvusvahelisele loodusteaduste olümpiaadile ja järgmisel kevadel Portugalis toimuvale Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadile.

Loodusteaduste olümpiaadi tulemused on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli veebilehel.

Loodusteaduste olümpiaad toimus 14. korda. Võistlust korraldasid Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna üliõpilased ja õppejõud, koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool, toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisainfo:
Karin Hellat