Autor:
Jaanus Uibu

Õpilased uurisid loodusteaduste olümpiaadil Kuu ressursse

Möödunud nädalavahetusel toimus Tartus Eesti loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor, kus tänavu keskenduti Kuu-pealsetele ressurssidele. Selleks kogunesid laupäeval, 22. aprillil üleriigilise piirkonnavooru parimad Tartu Ülikooli keemia instituudi laboritesse.

Olümpiaadi üldvõidu sai Tallinna Reaalkooli õpilane Jasper Vähk. Temale järgnes Raul Vaino Gustav Adolfi Gümnaasiumist ja kolmandale kohale tuli Joel Rehe Tallinna Reaalkoolist. Nooremas vanuseastmes ehk 7. klasside seas saavutas parima tulemuse Kirke Tempel Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Lõppvooru edukaim oli Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane Raul Vaino. Lõplikud tulemused koos lahendatud ülesannetega on avaldatud Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Õpilased said lõppvooru ülesannetes uurida, mida on Maa kaaslase peal taimede kasvatamiseks vaja. Muu hulgas käsitleti vee eraldamist Kuu pinnasest ja millele peaks tähelepanu pöörama jääkvee kasutamisel. Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja ja olümpiaadi žürii esimehe Mihkel Pajusalu sõnul on Kuu praegu uuesti kosmoseuuringute huvipunktis.

„Käimas on NASA juhitud Artemis programm, mille esimene lend viis mehitamata kosmoselaeva orbiidile ümber Kuu juba eelmisel aastal ning paari aasta jooksul korratakse seda katset juba astronautidega,“ selgitas ta. Lisaks ehitatakse Kuu orbiidile uut kosmosejaama ja riiklikud kosmoseagentuurid soosivad üha enam erafirmade osalemist Kuu missioonides. Mitmeid projekte viiakse läbi ka Eestis.

Näiteks on Tartu observatoorium arendanud koostöös Milrem Roboticsiga Kuu missioonide juhttarkvara, Crystalspace tegi koostöös teiste firmadega Kuule minevad kaamerad üleeelmise aasta alguses, GScanil on projekt Euroopa Kosmoseagentuuriga Kuult vee otsimiseks ning LightCode Photonics tegeleb 3D-kaameratega, mis võiksid ühel päeval ka Kuule jõuda. Lisaks kuulutati hiljuti välja Kuupkulguri projekt, millest peaks saama esimene Eesti kulgur Kuul.

Pajusalu hinnangul olid sooritatud tulemused sel aastal üsnagi head ja tundus, et olümpiaadi temaatika õpilastele meeldis. Eriti põneva elamuse pakkus neile ekskursioon Tartu observatooriumisse Tõraveres. Lisaks erinevatele teleskoopidele ja laboritele nähti oma silmaga ära möödunud aastal avatud Kosmosepunker, kus simuleeritakse kosmosemissioone. Kohapeal sõitis ringi Eesti esimese kuukulguri prototüüp, mida mõned õpilased said lausa juhtida.

Loodusteaduste olümpiaadi läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerisid Tartu Ülikooli teaduskool ja Tartu observatoorium. Korraldajad tänavad ekskursiooni läbi viinud Tartu observatooriumi külastuskeskust ja ühtlasi Kuupkulguri meeskonda, kes näitasid õpilastele kuukulgurit.

GALERII: Eesti loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor 2023

Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu