Õpilaste teadustööde konkursi parimad tulevad Saaremaalt, Tartust, Ülenurmelt ja Tallinnast

Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Teadusagentuur kuulutasid täna välja 2018. aasta õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad. Gümnaasiumiastmes pälvisid esikoha Karl Hendrik Tamkivi (Saaremaa Ühisgümnaasium) ja Martti Vanker (Hugo Treffneri Gümnaasium). Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Eliis Grigor (Ülenurme Gümnaasium) ja Emil Kotta (Pirita Majandusgümnaasium).

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Tea Varrak tänas ja tunnustas õpilasi ja juhendajaid ning andis üle riiklikud preemiad. "Te kõik olete võitjad ning Eesti teaduse edendajad. Innustan kõiki konkursil osalenuid jätkama ja end tulevikus teadusega siduma," sõnas Varrak. "See on valik, mida tehes lihtsalt ei ole võimalik eksida. Väärtuslikke teadmisi, kirglikku teadmishimu ja teaduspõhist mõtlemisviisi ei saa keegi teilt mitte kunagi ära võtta."

Konkursile esitatud 158 tööst valis teadlastest koosnev hindamiskomisjon lõppvooru sada uurimistööd, mida teadusfestivali eilse ja tänase päeva jooksul esitleti hindajatele ja avalikkusele.

Välja anti 12 riiklikku preemiat põhikooli- ja gümnaasiumiastmes. Eripreemiad andsid üle enam kui 30 organisatsiooni, nende seas Kaitseministeerium, Maaeluministeerium, Keskkonnaministeerium, Kultuuriministeerium, Rahandusministeerium,  Sotsiaalministeerium, Tervise Arengu Instituut, Eesti Teaduste Akadeemia, ülikoolid, muuseumid ja mitmed teised teadust ja selle populariseerimist oluliseks pidavad organisatsioonid.

Parimate seast valiti välja Eesti esindajad Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil ning USAs toimuval maailma suurimal õpilaste teadusprojektide konkursil Intel ISEF. Hiina saatkonna toel saab Eesti esindaja esmakordselt osaleda Hiinas toimuva konkursil 33. rahvusvahelisel Hiina noorte teaduse, tehnoloogia ja innovatsiooni konkursil CASTIC, kus osalevad 42 riigi esindajad.

Tänavu juba 17. korda toimunud konkursi eesmärgiks on tõsta laste ja noorte huvi meid ümbritseva maailma vastu, toetada koolides toimuvat uurimuslikku õpet ja julgustada noori juba koolis uurima probleeme, mille lahendamine oleks oluline ka teistele.

13. aprillil toimunud auhinnatseremooniat saab järelvaadata ERR teadusportaalis Novaator.

Vaata õpilaste teadustööde riikliku konkursi tulemusi

Tartu Ülikooli teaduskooli eriauhinnad said:
Auli Zingel (Tartu Kesklinna Kool) ja Pääsu Zingel (Tartu Kesklinna kool) töö "Seosed liblikaröövikute ja -nukkude välimuse" eest,
Kennet Puiestee (Saaremaa Ühisgümnaasium) töö "Brahhiopoodid - kivistised Saaremaa rannikul" eest,
Talis Timmi (Parksepa Keskkool) töö "Nõukogude võimu kuriteod Eestis: küüditatu Vilma Elviira Hallopi lugu" eest,
Randel Päästel (Kääpa Põhikool) töö "14–16-aastaste noorte elustiili võrdlev uuring partnerkoolide näitel" eest.

Lisainfo:
Terje Tuisk, Teaduse populariseerimise osakonna juhataja, tel 511 0356, terje.tuisk@etag.ee
Liisi Röömel, konkursside koordinaator, tel 516 6838, liisi.roomel@etag.ee