„Pakume õpilastele parimaid arenguvõimalusi“

„Tänavuse õppeaasta märksõnadeks on mitmed uued ja õpilaste poolt väga hästi vastuvõetud tegevused,“ muheleb teaduskooli direktor Mihkel Kree. Uudse ettevõtmisena läks 2016. aastal Eestis toimunud Euroopa loodusteaduste olümpiaadi tuules käima uurimislabor (http://www.teaduskool.ut.ee/et/oppetoo/uurimislabor), mis loob katsetamishuvilistele 7.-12. klassi õpilastele võimaluse läbi viia integreeritud eksperimente bioloogiast, keemiast ja füüsikast. Huvi tõstmiseks on eksperimentidele loodud mänguline kontekst, näiteks esimese uurimislabori teemaks oli „Varandus akvaariumis“, kus õpilased asusid uurima kuritegu - ökoloogiaprofessori akvaariumist oli varastatud 125 keskaegset kuldmünti. Õpilaste ülesandeks oli aidata inspektoril süüdlane kindlaks teha. Tänaseks on lisandunud teemasid ja uurimislaboris käinud juba 1500 õpilast.

Tänavu jaanuaris toimus teaduskooli vedamisel esimene noortefoorum, kus õpilased said ise öelda, mis on Eesti haridussüsteemi juures hästi ja mis vajaks parandamist. Noorte osavõtt oli aktiivne. Üritusega seoses ilmus mitmeid meediakajastusi ja Tallinna reaalkooli õpilane Carel Kuusk sõnastas ideed, kuidas võiks tänase kooli ümber korraldada, et see vastaks rohkem andekate noorte vajadustele (http://blog.teaduskool.ut.ee/andekatele-sobiks-teadmistepohine-klassisusteem/).  

Selle õppeaasta suursündmuseks on kahtlemata esimese Euroopa füüsikaolümpiaadi EuPhO2017 korraldamine 20-24. mai, mille taga teaduskool seisis (http://www.eupho.ut.ee/). Neli päeva kestnud olümpiaadist võttis osa enam kui 90 õpilast 22 riigist. Kuid lisaks võistlemisele olid olümpiaadi korraldusse planeeritud karjääriloenguid, kus osalejaid said professionaalidelt inspiratsiooni füüsikaga põhjalikult edasi tegeleda. Osalejad jäid ürituse korraldusega väga rahule ning juba on ka pretendente teise võistluse korraldamiseks.

„Eesti koolide õpilasi suutsime sel aastal rõõmustada 12 uue tasuta kursusega,“ ütleb Kree. Nimelt said tänavu teaduskooli kursused tubli lisanduse Tartu ülikooli valdkondades loodud 12 kursuse näol, mis võeti teaduskooli õppetööspetsialisti Natalia Nekrassova sõnul õpilaste poolt väga hästi vastu. (http://www.teaduskool.ut.ee/et/kursused#valdkonnad). „Tung kursustele oli suur ja enamik õpilasi läbis need edukalt. Uute kursustega koos oli õpilastel tänavu võimalik leida omale meelepärane õppimisvõimalus 55 kursuse hulgast.“ Lisaks toimusid ka mobiilsed füüsika, keemia, bioloogia õpikojad, mis hoolitsesid selle eest, et eksperimentaalõpe jõuaks koolidesse. „Head meelt teeb see, et erinevatest teaduskooli koolitustest sai tänavu osa enam kui 3000 õpilast,“ rõõmustab Nekrassova.  

Olümpiaadidest teeb kokkuvõtteid teaduskooli olümpiaadide projektijuht Ene Örd. „25 olümpiaadi lõppvoorus osales tänavu 1313 õpilast ning eelvoorus ligemale 10000, mis on eelmiste aastatega võrreldes stabiilne,“ sõnab Örd. Korraldatud ainevõistlustest oli vaieldamatult suurima osavõtjaskonnaga matemaatikavõistlus Känguru, kus osales rekordilised 22 706 õpilast (http://www.teaduskool.ut.ee/et/ainevoistlused/kanguru). Õpilaste hulgas on väga populaarne ka informaatikaviktoriini „Kobras“, mille veebipõhises eelvoorus osales 4092 õpilast (http://www.teaduskool.ut.ee/et/ainevoistlused/kobras). Väga hästi sobivad õpilastele internetipõhised viktoriinid nagu Pulsar (http://www.teaduskool.ut.ee/et/pulsar) ja Spekter (http://www.teaduskool.ut.ee/et/ainevoistlused/veebipohine-fuusikaviktoriin-spekter), kus kokku osales ligemale 3000 õpilast. „Sellist tüüpi võistluste järgi on nõudlust ja need näitavad kahtlemata, et füüsikat ning teisi aineid on võimalik muuta mänguliseks ja õpilastele atraktiivseks,“ ütleb Mihkel Kree.

Uuendusi on tänavu ka rahvusvaheliste olümpiaadidele minevate õpilaste ettevalmistuse vallas. Nimelt asus teaduskool hasartmängumaksu nõukogu toel korraldama füüsika, matemaatika ja keemia olümpiaadideks e-treeninguid, et rahvusvahelistele olümpiaadidele lähetatavate õpilaste ettevalmistus oleks parem ning treeningutest saaks osa suurem hulk võimekaid õpilasi. Sel õppeaastal lähetatakse ligemale 100 õpilast 17-le rahvusvahelisele võistlusele.

„Teaduskooli eesmärgiks on pakkuda Eesti õpilastele parimaid arenguvõimalusi ja selleks peame õpilaste ja ühiskonna vajadustega kaasas käima,“ võtab õppeaasta tegemised kokku Mihkel Kree. „Kõik need uued asjad, täiendused ja juba töötavate tegevuste korraldamine poleks sündinud teaduskooli töötajate, olümpiaadikorraldajate, kursuste juhendajate, õpetajate, sponsorite ja vabatahtlike abita. Suur tänu kõigile! Head puhkust, et juba sügisest uuele ringile minna!“ sõnab teaduskooli nimel Mihkel Kree.

Teate edastas ja lisainfot annab: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse