Parimad inglise keele tundjad uurisid Eesti ja ingliskeelse maailma suhteid

Tartu ülikooli maailma keelte ja kultuuride kolledžis toimus 9. märtsil üleriigilise inglise keele olümpiaadi lõppvoor 10.–12. klassile. Inglise keele olümpiaad kutsus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva kontekstis kooliõpilasi mõtlema Eesti ja ingliskeelsete kultuuride erinevate kokkupuutepunktide üle.

Olümpiaadi esimeses voorus kirjutasid õpilased uurimistöid Eesti ja ingliskeelsete kultuuride erinevate kokkupuutepunktide teemal. Sel aastal laekus rekordarv kõrgetasemelisi töid, mis pakkusid loovaid teemalahendusi, vaadeldes kultuurikontakte siirdeteemade, ilukirjandusliku tõlke, keele, keeleõppe, meediakuvandite ja innovatsiooni kontekstis.

Võitjaks osutus Tallinna Inglise Kolledži 12. klassi õpilane Eva Ikkonen, kelle uurimistöö analüüsis Emil Tode “Piiririigi” ingliskeelset tõlget, keskendudes romaani jutustaja ja stiili edasiandmisele tõlketekstis. Teinegi koht läks tõlketeemalisele tööle. Hanna Brit Jõgis Pärnu Koidula Gümnaasiumist võrdles A.H. Tammsaare “Tõe ja õiguse” I köite ning selle ingliskeelse tõlke stiili.  Tõlketeemat riivas ka kolmanda koha võitja Helene Vellevoog, kes vaatles seda, kuidas eestlased tõlgivad inglise idioome ning seda, mil määral kasutatakse toortõlkeid.

Kõik lõppvooru jõudnud tööd olid sisukad ning näitasid üha paranevat uurimistööde kirjutamise oskust. Žürii soovib tänada kõiki õpilasi ja nende õpetajaid, kes leidsid õppetöö kõrvalt aega tegeleda uurimistööga ja näitasid üles head keele, kultuuri ühiskonnatunnetust.

Täielikud tulemused

Lisainfo: Raili Marling, TÜ anglistika professor, olümpiaadižürii esimees, raili.marling@ut.ee