Peterburi matemaatikaolümpiaadil tehti hiilgava sooritusega ajalugu

1. märtsil toimus Peterburi linna matemaatikaolümpiaad gümnaasiumiõpilastele (9.–11. klass). Esimest korda osalemise ajaloos õnnestus Eesti õpilasel võita gümnaasiumiklassi arvestuses I järgu diplom.

Peterburi matemaatikaolümpiaad on väga pika ajalooga kõrgetasemeline võistlus, kus lisaks kohalikele osaleb palju tugevaid õpilasi teistest linnadest nii Venemaal kui väljaspool seda. Teistest olümpiaadidest eristab Peterburi olümpiaadi selle ebatavaline formaat. Nimelt esitavad võistlejad oma lahendused suuliselt, vajadusel inglise keeles. Iga ülesande eest võib tulemuseks olla ainult kas “+” täislahenduse korral või “-” muul juhul. Vale lahenduse puhul saadetakse võistleja oma kohale tagasi täiendavat tööd tegema. Iga ülesannet võib esitada maksimaalselt kolm korda. Olümpiaadil lahendatakse nelja tunni jooksul kokku seitse ülesannet, iga klass eraldi.

Eestist osalesid võistlusel 12. klassi õpilased Artur Avameri (Hugo Treffneri Gümnaasium), Hendrik Vija (Miina Härma Gümnaasium) ja Rasmus Saame (Tallinna Reaalkool) ning 11. klassi õpilane Martin Rahe (Tallinna Reaalkool). Kuna Venemaal on koolisüsteemis 11 klassi, osalesid meie õpilased vastavalt 10. ja 11. klassi arvestuses. Juhendajana saatis õpilasi Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik.

Hendrik Vija tegi hiilgava soorituse, lahendades ära viis ülesannet ning seljatades sellega kõik Peterburis kohapeal lahendanud kohalikud ning külalisvõistlejad. Tulemusega kaasnes I järgu diplom. Et samal ajal lahendati võistlust ka Venemaa rahvusvahelise olümpiaadi koondisekandidaatide treeninglaagris, tuli Hendrik absoluutarvestuses muljetavaldavale 4. kohale.

Tegemist oli esimese korraga meie osalemise ajaloos, kui Eesti õpilasel õnnestus võita gümnaasiumiklassi arvestuses I järgu diplom. Põhikoolis sai sellega 2011. aastal hakkama Taavet Kalda, võites I järgu kõige noorema, 6. klassi arvestuses.

Artur Avameri lahendas ära 3 ülesannet ning võitis suurepärase III järgu diplomi. Rasmus Saame ja Martin Rahe lahendasid oma klassides kumbki kaks ülesannet, millega kaasnes aukiri.

Tulemuste protokollidega saab lähemalt tutvuda veebiaadressil http://www.pdmi.ras.ru/~olymp/current/city.html
Tabelites on ära toodud vaid auhinnatud õpilased. Kokku oli osalejate nimekirja kantud igas klassis ligi 100 õpilast.

Sel suvel peetakse Peterburis ka rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad (IMO).

Eesti õpilaste osalemist Peterburi matemaatikaolümpiaadil toetas Jaan Tallinn ning koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Oleg Košik, TÜ tehnoloogiainstituudi teadur, 5691 6136, oleg.koshik@ut.ee