Põhikooliastme bioloogiaolümpiaad toimus tänavu Taevaskojas

20.–22. maini toimus Taevaskojas üle-eestilise põhikooliastme bioloogiaolümpiaadi lõppvoor. Sel aastal oli 6.–8. klasside seas konkurents tihe ja võistlejate tagasiside põhjal osutus olümpiaadi kõige keerulisemaks osaks teooria test.

Märtsis korraldatud piirkonnavooru 1689 osaleja hulgast tuli lõppvooru võistlema 49 eduka tulemuse saanud 6.–9. klassi õpilast. Lõppvoor koosnes teooriaosast ning botaanika ja zooloogia testist, mis tuginesid vastavatel õppekäikudel õpitule.

Nooremas vanuserühmas jäid õpilased hätta küsimusega, mis nõudis neilt bioloogilise mitmekesisuse kolme tasandi nimetamist. Paljude jaoks oli keeruline ka inimese vereringe osade järjestamise ülesanne. „Lihtsam tundus olevat soodega seotud taimede ja loomade liitsõnade tegemine,“ märkis põhikooliastme bioloogiaolümpiaadi toimkonna juht Kairi Maileht.

Vanemas vanuserühmas oli raskem küsimus kus paluti kokku võtta ühe sõnaga loetelu: akviteen, limusiin, dexter, aubrak, šarolee. „Õige vastus on veisetõud,“ selgitas Maileht, kelle sõnul aitas ülesandele vastust leida lõppvooru eel Eesti Looduse lugemine. Keskkonnasõprade rõõmuks teadsid õpilased hästi, mida kasutatakse küttegraanulite valmistamisel.

6. klassi arvestuses saavutas parima tulemuse Kirke Kristiina Tempel Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Teine koht läks jagamisele kolme õpilase vahel: Johannes Blumbach Mustvee Koolist, Lukas Kirt Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist ja Elmo Linno Metsküla Algkoolist. Kolmas koht läks Miia Ulmile Metsküla Algkoolist.

7. klassi arvestuses jagasid esimest kohta Silvia Nafthal ja Richard Olev, mõlemad Gustav Adolfi Gümnaasiumist. Neile järgnesid teisel kohal Laura Mellik Ääsmäe Põhikoolist ja kolmandal Annabel Jürimaa Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist.

8. klassi arvestuse võitis Simo Linno Lihula Gümnaasiumist. Teine koht läks jagamisele kolme õpilase vahel: Karoliina Kotsar Tartu Variku Koolist, Tuuli Veskimäe Tartu Erakoolist ja Ingmar Hunt Tallinna Reaalkoolist. Kolmanda koha sai Anni Heero Tartu Erakoolist.

9. klassi arvestuses sai esimese koha Violeta Jürgens Ülenurme Gümnaasiumist, teiseks jäi Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist ja kolmandale kohale tuli Kaspar Koit Rapla Kesklinna Koolist.

Võistlusel tunnustati ka teoorias, botaanikas ja zooloogias parima tulemuse saanud õpilasi. Täismahus tulemused koos välja jagatud eripreemiatega on kirjas teaduskooli kodulehel.

Bioloogiaolümpiaadi toimumist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Olümpiaadi toetasid Ahhaa teaduskeskus ja Graanul Invest.

Olümpiaadi korraldajad soovivad tänada osalenud õpilasi ja nende õpetajaid. Samuti Taevaskoja Puhkekeskust ja külalisesinejat Urmas Tartest.

Lisateave: Kairi Maileht, põhikooliastme bioloogiaolümpiaadi toimkonna juht, 5662 5622, kairi.maileht@emu.ee