Autor:
Sandra Schumann

Põhikoolinoored osalesid Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil

15.–21. juulini toimus Rootsis Lundi linnas 3. Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaad. Eesti tüdrukutest olid võistlemas värskelt 9. klassi lõpetanud Agnes Tennisberg Tartu Herbert Masingu Koolist ja Annika Märtin Jüri Gümnaasiumist.

Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaad algatati 2021. aastal eesmärgiga viia tähelepanu naiste alaesindatusele informaatikavaldkonnas ja innustada tüdrukuid alaga tegelema. Olümpiaadi kahel võistluspäeval tuleb õpilastel viie tunni jooksul lahendada ära neli ülesannet. Tänavu tuli noortel muu hulgas analüüsida falafeli hinnatõusu, planeerida ratturite ja sõidukijuhtide vajadustega arvestavat teedevõrku ja ära arvata ridamisi asuvate majade hulgast õige, teades ainult tänaval leiduvate hoonete arvu.

Võistlusel osalenud 52 riigi ja 189 õpilase konkurentsis tuli Agnes Tennisberg 130 punktiga 152. kohale ja Annika Märtin 113 punktiga 158. kohale. Juhendajatena olid Eesti noortega kaasas Tartu Ülikooli informaatika eriala bakalaureuseastme üliõpilased O. Tennisberg ja M. Tsengov, kelle sõnul said alles põhikooli lõpetanud tüdrukud märkimisväärse arvu punkte - teadmisi tuli testida kuni 19-aastaste õpilaste vastu. Õpilastega oli kaasas ka Tartu Ülikooli arvutitehnika nooremteadur Sandra Schumann.

Olümpiaadi võitis Eliška Macáková Slovakkiast, kes saavutas 706 punkti võimalust 800st. Lisaks Euroopa riikidele oli osalejaid ka 16 riigist mujalt maailmast. Nende seas olid esindatud näiteks USA, Jaapan, India, Brasiilia ja Uus-Meremaa.

Osalenud noored said kogeda ka vahvat kultuuriprogrammi. Lisaks Lundi linnaekskursioonile jõuti ära käia näiteks Skåne loomaaias ja Lomma rannalinnas. Samuti tutvustati tüdrukutele informaatikavaldkonna võimalusi inspireerivatel loengutel ja võistluse toetajate poolt korraldatud üritustel.

Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadi kohta saab lähemalt lugeda käesoleva aasta võistluse kodulehelt. Eesti võistkond valitakse igal aastal informaatikaolümpiaadi mitme võistlusvooru tulemuste põhjal.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool. Ettevõtmist rahastasid Bolt Technology OÜ ning Bondora AS.