Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadil näitasid Eesti õpilased häid tulemusi

Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad on jätk Eesti-Soome maavõistluse pikaajalisele traditsioonile, mis on alguse saanud soovist ühiselt välja valida võistkonnad rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile. Ühtlasi täidab see treeningvõistluse rolli, kus ülesannete raskusaste vastab rahvusvahelisele olümpiaadile ning lahendamiseks vajalikud teadmised võivad kohati väljuda kooli õppekava raamest. Kolme päeva sisse mahtus kaks viietunnist ülesannete lahendamise vooru, ekskursioon Tallinna vanalinnas, orienteerumisvõistlus Tallinna tehnikaülikooli lähiümbruses ning energia avastuskeskuse külastus.

Võistluse võitis Matias Arola Soomest, talle järgnesid Taavet Kalda (Tallinna reaalkooli 12. kl, õp Toomas Reimann) ja Kaarel Hänni (Tallinna reaalkooli 12. kl, õp Toomas Reimann) Eestist. Nemad kolm tunnistati olümpiaadi kuldauhinna vääriliseks. Eesti parimana sai Taavet Kalda eriauhinnana keemilise ja bioloogilise füüsika Instituudi 500-eurose uurimisstipendiumi. Kaarel Hänni sai Robert Kiti välja pandud Benoit Madelbroti stipendiumifondist 300-eurose auhinna.

Lisaks kolmele kuldauhinnale jagati välja ka 9 hõbe- ja 13 pronksauhinda. Eesti õpilastest võitsid hõbeauhinna Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. kl, õp Siim Oks), Konstantin Dukatš (Narva keeltelütseumi 9. kl, õp Aleksander Tšerkašin), Kaarel Kivisalu (Tallinna reaalkooli 9. kl, õp Mart Kuurme) ja Paul Kerner (Tallinna Tõnismäe reaalkooli 12. kl, õp Tamara Jevsejeva). Neist igaüks sai autasuks 175-eurose Benoit Mandelbroti stipendiumi. Pronksauhinna teenisid Eesti õpilastest Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12. kl, õp Madis Reemann), Roman Oleinik (Narva Pähklimäe gümnaasiumi 11. kl, õp Mikhail Emeljanov) ja Hannes Kuslap (Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. kl, õp Siim Oks). Täielikud tulemused on avaldatud lehel http://efo.fyysika.ee/files/2017/NBPhO2017_results.pdf.

Viis parimat Eesti õpilast (Taavet Kalda, Kaarel Hänni, Richard Luhtaru, Konstantin Dukatš ja Kaarel Kivisalu) on arvatud nii maikuus Eestis toimuva esimese Euroopa füüsikaolümpiaadi (http://eupho.ut.ee/) kui ka juulis Indoneesias toimuva rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi Eesti võistkondadesse. „Kuna rahvusvaheline füüsika- ja matemaatikaolümpiaad kattuvad ajaliselt, võib juhtuda, et mõned võistkonda valituist pääsevad ka matemaatikaolümpiaadi võistkonda ning otsustavad viimase kasuks. Seetõttu nimetame ka võistkonna varuliikmed: Paul Kerner ja Eva-Maria Tõnson,“ selgitab füüsikaolümpiaadi žürii esimees Mihkel Kree.

Võistlust rahastas haridus- ja teadusministeerium ja korraldas TÜ teaduskool.

Lisainfo: Mihkel Kree, žürii esimees, TÜ teaduskooli direktor, 7375890 mihkel.kree@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse